FORUM
 DRAGOSTE...?! Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
 DRAGOSTE...?! Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

DRAGOSTE...?!

2 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 DRAGOSTE...?! Empty DRAGOSTE...?! Sam Oct 24, 2015 7:49 am

Cris

avatar
Vizitator

Despre sex sa tot vorbim, o sa calc azi pe bec si intreb si eu ca tot omul fara pregatire filozofica prin budele liceeleor de periferie...ce e dragostea? Ca ce vad si aud nu seamana deloc cu ce stiu eu.
Mi se pare ca pentru multi a devenit un mit fabricat in laboratoarele cinematografiei americane de prin anii...o mie (...) si ceva. Inlocuita azi cu aceiasi imagine, culeasa tot de pe acolo. Adica un nene sexos, muschiulos, bengos si plin de calitati, schimba dragostilii in acelasi ritm in care imparte pumni, palme si gloante tuciuriilor conationali bastinosi de prin toate colturile uitate de lume. La noi a fost greu sa se respecte intocmai scenariul asa ca tuciurii impart si ei ce pot (sau aduna) intre 2 partide de "dragoste"...mai mult sau mai butin benevole.   DRAGOSTE...?! 2824834059
Acu' treaba e ca nici "ELE" nu se lasa mai prejos si, in virtutea egalitatii in drepturi, impart si ele. La noi mai putin palme si pumni, gloante ioc (ca e scumpe)...dar impart ce au in dotare, ca nu costa nimic  DRAGOSTE...?! 1439304863  
Ba dimpotriva, uneori aduce si profit  DRAGOSTE...?! 2472912774     Si uite asa toata lumea iubeste pe toata lumea ca te si intrebi cum dracu se face ca natalitatea a scazut dar industria producatoare de "durexuri" si cea a pastilelor anti, contra si impotriva surprizelor "cu ochi" a explodat. O fi vreo legatura?  DRAGOSTE...?! 1643185034    
Va iubesc adanc, profund si multiplu daca-mi raspundeti... sa poata pentru care sa pricepe si io.  DRAGOSTE...?! 278831150

2 DRAGOSTE...?! Empty Re: DRAGOSTE...?! Sam Oct 24, 2015 4:40 pm

Thea

Thea

Dragostea este un sir intrerupt de manifestari pasionale ce se nasc din iubire.

Iubirea traieste acolo, unde nu exista asteptari peste masura, dar traim prezenta comfortabila a celuilalt. Este ceva obisnuit, iti da caldura, protectie, siguranta, sustinere,intelegere fara a trebui sa muti munti sa demonstrezi asta zi dupa zi.

3 DRAGOSTE...?! Empty Re: DRAGOSTE...?! Sam Oct 24, 2015 5:36 pm

Thea

Thea

Nu trebuie sa traiesti in gand cu definitiile la indemana, lasa totul sa se aseze, si traieste asa sa-ti placa. Cand crezi tu ca simti dragoste, spune-ti: " Asta e, ceea ce simt eu acum se numeste dragoste". Si asa va fi. Nu trebuie sa te incadrezi intr-un sablon si nu trebuie sa explici nimanui ce traiesti. E a ta. Traiesteti-o.

Invataturile sunt ca semnele de circulatie, te ghideaza, nicidecum nu definesc drumul tau, viata ta, trairile tale. Dar merita sa te orientezi dupa ele, in general. Sunt generalisme. Pesonalizeaza-le. Fii fericit.  DRAGOSTE...?! 3753633880 Poti.

Indiferent că așteptările sunt prea mari sau prea mici, ele tot nerealiste se cheamă.

Relație împlinită = așteptări realiste.

Acceptă propriile așteptări, dar și pe cele ale partenerului..
Vezi ce poți face tu pentru relație
Renunță la așteptările nerealiste, la ce nu poți avea.
Folosește dezamăgirea ca un semn pentru așteptările inconștiente. Sunt rezonabile așteptările tale? Așteptările celuilalt sunt mai bine împlinite de tine?
Nu îți compara partenera cu cele ale prietenilor tai sau relația ta cu altele. Nu există partener perfect, relație perfectă. Fiecare relație este unică, cu suișurile și coborâșurile ei.
Nu mai suntem în anii ’60 și tu nu ești tatal tau, iar ea nu este mama ta. Vremurile s-au schimbat.

4 DRAGOSTE...?! Empty Re: DRAGOSTE...?! Sam Oct 24, 2015 9:56 pm

Cris

avatar
Vizitator

Frumoase sfaturi. Din pacate, prea idealiste, rupte de realitatea prezentului. Sau...cum a fost si ar fi trebuit sa fie si cum nu va fi.
Cu cat sunt mai rezonabile asteptarile cu atat devin mai improbabile.
Sa-ti compari partenera este o dovada de superficialitate. Si da...nu mai suntem in anii '60. Asta o fi de bine?

5 DRAGOSTE...?! Empty Re: DRAGOSTE...?! Sam Oct 24, 2015 10:18 pm

Thea

Thea

Viata e un proces, un sirag de trairi, intense, nesemnificative, bune, rele. Pretuieste siragul asa cum e. Nimeni nu are unul ca al tau.

6 DRAGOSTE...?! Empty Re: DRAGOSTE...?! Lun Oct 26, 2015 9:06 am

Eliza

Eliza
Admin

Ceva frumos gasim in Biblie :  descrie dragostea ca fiind îndelung răbdătoare, plină de bunătate, nu este invidioasă, nu se laudă, nu se mândrește, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduiește totul, suferă totul, dragostea nu va pieri niciodată.
Si in cantece de genul Si unde dragoste nu e, nimic nu e.
De ce trebuie sa ne uitam la filme si emisiuni comerciale menite sa aduca bani? E un sentiment adica o percepere cu ajutorul simturilor si ca si teama, bucuria, supararea, mai vine mai trece. Sunt convinsa ca exista si norocosi care sa se iubeasca toata viata, istoria ne confirma asta si cu siguranta toti visam la marea dragoste. Poate doar hormonii nostrii sunt de vina si cand intalnim pe cineva care-i face sa vibreze, visam frumos chiar si cu ochii deschisi, cautam cat mai mult compania persoanei respective, iil vedem perfect desi stim ca perfectiunea nu exista, ne si certam ca e bine pentru dragoste, nu poate fi totul numai lapte si miere.
Pentru mine dragostea a fost cand m-am dus la gradinita si am intalnit un baietel timid pe care eu, deloc timida inca de atunci, l-am bagat in seama desi mai mare decat mine si din ziua aia am simtit ca el e alesul, cu el voiam sa ma marit, pana atunci tata era partenerul ideal. Si m-am si maritat peste ani si dragostea a fost perfecta. Pana intr-o zi, desi as putea afirma ca intr-un fel il voi iubi toata viata si inca a ramas singura persoana din lume careia ii pot spune orice si la care as apela fara nicio ezitare oricand.

https://citadella.forumgratuit.ro

7 DRAGOSTE...?! Empty Re: DRAGOSTE...?! Lun Oct 26, 2015 12:37 pm

Thea

Thea

Dragostea e iubirea la putere. Iubirea se dezvolta in egalitate. De aceea copiii stiu iubi,iar adultii folosesc tehnici ca sa ajunga la iubirea ce ei insisi o indeparteaza prin conditionari. Pace. Iubirea vine cand are loc, si in iubire adevarata, apare si dragostea.
Doar ca toti omoram totul prin cugetarea ce o simtim atat de inaltatoare, lasam mintea sa-si joace toate jocurile cu noi, si ne abandonam dezinteresati uneori, ca sa ne para rau mai tarziu.
Uneori cred ca iubirea nu este ceva pentru oameni, o murdarim si o maltratam in numele a o mie de adevaruri efemere, dar o facem , pentru ca ne simtim goi, neprotejati si lipsiti de ceea ce ni se cuvine. In numele adevarurilor, renuntam la adevar. In numele multiplelor trairi renuntam la una singura. Ce stim noi ? Nimic.
Si ce putem face ? Nimic.
Traim prin simboluri, cuvinte si convertiri. Negociem viata. Nu ma mir. Suntem speriatii izgoniti din paradis. Ce te astepti de la noi ?
Suntem stapanii stapanilor. Vrem sa aflam limita exacta a tot, ca sa ne putem instala softul , sa nu murim.
Eu nu vreau nimic. Nu mi-a fost dat, nu stapanesc, nu e al meu de drept. Nu imi trebuie. Nimic.
Primesc ce mi se cuvine. Nu mai mult, nu mai putin.
Este destul.

8 DRAGOSTE...?! Empty Re: DRAGOSTE...?! Lun Dec 07, 2015 8:43 pm

Thea

Thea

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum