FORUM
Barbatul roman... Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
Barbatul roman... Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Barbatul roman...

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

+3
Eliza
Eu
mihaela
7 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1Barbatul roman... Empty Barbatul roman... Joi Noi 19, 2015 4:42 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

O sa va las sa cititi mai jos un articol. Pentru inceput, ma abtin sa comentez ceva, tot ce am sa spun, in afara de uimirea incercata pe parcursul articolului, la final mi-a ramas pe buze un suras putin trist...



Barbatul roman - urat, dar pretentios

Dragilor, e adevarat, nu am vazut prea mult din lumea asta. In cateva tari si tarisoare, am fost totusi. Nu din cele indepartate, peste mari si oceane, ci din cele situate pe aici, pe aproape, pe acelasi continent, batrana, dar nu mai putin fascinanta Europa.

In urma acestor calatorii, am tras desigur cateva invataminte si concluzii. Azi ma vor referi la una dintre ele: barbatii romanii, realitatea lor si asteptarile pe care le au de la noi. Concluzia mea suna cam asa: barbatii romani sunt printre cei mai neatragatori din punct de vedere fizic si printre cei mai pretentiosi barbati din lume!

Geci umflate, pantofi cu botul lung si lucios, burti generoase, lanturi intinse strasnic peste cefe late, treninguri, tricouri mulate cu imprimeuri sclipicioase, berea lipita de mana in majoritatea zilelor libere, dar nu numai, nepasarea fata de cum arata, dezinteresul pentru modul in care se prezinta pe strada, toate astea asezonate cu pretentia de a avea la bratul lor nici mai mult, nici mai putin decat niste "printese", niste modele!

Niciunde nu am vazut discrepanta atat de mare intre ceea ce sunt si ceea ce pretind, ceea ce reclama, de multe ori cu violenta. De cate ori nu ati auzit critici, fluieraturi, pufneli, exclamatii pe strada menite sa redea sonor "nota" primita de fiecare trecatoare? Barbatii romani, si din pacate nu doar cei fara studii sau fara educatie, sunt, dragile mele, extrem de pretentiosi.

Exista o intreaga cultura muzicala, dar si bancuri, ca sa nu mai vorbesc de un intreg vocabular, un jargon specializat in evaluarea performantelor noastre fizice. Uratenia, stangaciile, nici macar micile defecte nu ne sunt iertate. Trebuie sa fim perfecte, iar ei, dumnezeu cu mila!

Ganditi-va numai cat ne stresam noi si cate griji ne facem legat de cum vom arata la o petrecere, la o reuniune. Si la cat de senini sunt ei. La razboiul pe care il purtam in fiecare zi cu noi insene, cu tabieturile noastre, la cat ne torturam singure si la indolenta lor. Eu nu spun ca ar trebui sa petrecem perioade de timp egale in fata oglinzii, dar totusi, nu vi se pare mult prea mare diferenta de atitudine?

Si cruzimea lor, doamnelor si domnisoarelor. Modul in care te toaca dispretuitor din priviri daca nu esti o zana. Rapiditatea cu care iti iau titlul atat de greu dobandit. Si cine o face? Niste specimene dupa care nu intoarcem nicicand capul pe strada. Plimbati-va de la Universitate la Romana, chiar in buricul targului. Numarati de cate ori va fura privirile, in sens pozitiv, o purtatoare de tocuri si de cate ori reuseste asta un barbat. Banuiala mea este ca raportul sta pe undeva in jur de 50 la 1.

Nici sa complimenteze nu e in stare. Se comporta ca un vechil pe mosie. Crede ca frumusetea noastra i se cuvine, ca e un beneficiu de la bine inteles pe care i-l aduce simpla conditie de purtator de penis. Ca asa s-a nascut el. Urat si cu pretentii la frumusete. Ca deh, barbatul pe aici trebuie sa fie putin mai frumos decat dracu'. Parca asa e vorba, nu?

Da, vreau sa fim si noi superficiale. Sa nu ne uitam numai la noi, sa nu ne mai straduim atat. Mai bucurati-ne si noua ochii, nu numai creierul. Mai incantati-va si noua privirile. Nu imi mai doresc profunzimi. Oricum, la ce-mi folosesc? Imbatare a simturilor pretind. Nu, daca ai penis, nu esti automat atragator. Nu, fluieratul tau nu tine locul unui costum bine ales, nu, facutul cu ochiul smechereste nu substituie un obraz fin, o piele ingrijita. Barbat roman, esti o gheonoaie, barbat roman, esti urat!

__________________________

Iata si cateva comentarii:

– „au un caracter de pestera, zici ca vin direct din neanderthal.”
– „Cultura SHMEN-ului i-a dus spre imbecilizare si acolo se afla si acum.”
– „cea mai ‘nationala’ caracteristica este imbinarea de exceptie intre imbecilism si tupeu dus pana la infractiune desi necunoasterea legilor (cf.TGD) nu este motiv de incalcare a lor. Dar barbatul roman, incrucisare nefireasca de doi gameti masculini (Traian si Decebal), poate orice dar nu face nimic (bun) si asta repet intr-un procent covarsitor din populatia activa a tarii, mai ales la tinerete.
Cat despre articolul de fata este prea ‘subtire’, o cozerie de five o’clock. Ziaristele ar trebui sa-si ia inima in dinti si sa spuna raspicat ce gandesc (daca gandesc). Ca si noi toate, populatia feminina a RO, de altfel. FEMEI, scrieti raspicat macar daca nu vorbiti !!!”
– „eu i`as numi mai pe scurt …. SHAORME

Va las pe voi sa comentati.... Barbatul roman... 567169359

2Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Joi Noi 19, 2015 5:32 pm

mihaela

mihaela

Ehe..mai sunt si laudarosi,sa ne fereasca sfantul sa ii refuzam ca atunci vom auzi ce nu am auzit vreodata,suntem facute in fel si chip,adevarul e ca nu pot suporta un refuz sa spuna asta e nu vrea,nu vrea, nu! trebuie sa te jicneasca sa rada de tine in fata altora si cate si mai cate...ce am patit eu..nu mai spun.

3Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 9:42 am

Eu

Eu

Frate, autoarea articolului locuieste fie in Ferentari, fie in Timisoara...sau la sat. Ori este homo... Ar trebui sa fecventeze si ea locurile mai decente. la ce te astepti daca-ti petreci serile in caminul cultural? Nu neg existenta acestui tipar dar putem avansa si reciproca: femeia din Romania nu este neaparat cea mai frumoasa, silfida si devreme acasa...sa fim oameni seriosi. Majoritatea celor trecute de 30 sunt plinutze, scunde, muncite...cu toate acestea, nu cred ca li se reproseaza aceste lucruri pe strada. Pe de alta parte, traim intr-o tara libera...pot merge oriunde sa-si gaseasca barbatul perfect. Sau ne pot inlocui cu ...jucarii. Nu le opreste nimeni.

4Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 9:47 am

Vizitator

avatar
Vizitator

Sa inteleg ca pentru tine Timisoara este un loc indecent, sinonim cu Ferentariul?

5Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 9:52 am

Eu

Eu

cris a scris:Sa inteleg ca pentru tine Timisoara este un loc indecent, sinonim cu Ferentariul?

Avand in vedere faptul ca este aproape ocupat de o anumita etnie-la care ma duce gandul citind portretul barbatului roman...aceeasi etnie care locuieste in Ferentari- cam da!

6Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 9:58 am

Vizitator

avatar
Vizitator

Ar trebui sa te mai plimbi putin EU. Nu stiu de unde esti si nici nu ma intereseaza, eu judec omul dupa caracterul pe care-l afiseaza, nu dupa nick, vecini sau numarul de scobitori din dotare.
Te-as ruga sa-ti pastrezi consideratiile tale despre altii in propria curte, aici nu este un loc pentru etalarea frustrarilor sau complexelor...de orice natura!

7Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 10:07 am

Eliza

Eliza
Admin

Hai sa fim seriosi ca etnia exista peste tot, si in tara si afara. Nu cred ca ne domina, doar iese mai mult in evidenta.
Cat despre barbatul roman, nu cred ca se poate generaliza, sunt barbati de toate felurile dar mai stiu o vorba, barbatul este oglinda femeii de langa el. Despre modul cum ne-a dotat pe fiecare mama natura nu discut, nu pun pret pe aspectul fizic.

https://citadella.forumgratuit.ro

8Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 10:11 am

Eu

Eu

cris a scris:Ar trebui sa te mai plimbi putin EU. Nu stiu de unde esti si nici nu ma intereseaza, eu judec omul dupa caracterul pe care-l afiseaza, nu dupa nick, vecini sau numarul de scobitori din dotare.
Te-as ruga sa-ti pastrezi consideratiile tale despre altii in propria curte, aici nu este un loc pentru etalarea frustrarilor sau complexelor...de orice natura!

Multumesc pentru sfaturi! Crede-ma, calatoresc des, prin prisma ocupatiei. Ce nu inteleg este urmatorul lucru: reactia ta este determinata de faptul ca locuiesti in Timisoara sau pentru ca esti autorul articolului despre care discutam? Cat despre frustrari sau complexe...de orice natura...sunt in ceata!
Daca tu esti autorul articolului, crede-ma ca nu ma recunosc in portretul facut...per a contrario...
Altfel, die gedanken sind frei. Daca as fi ca si tine, te-as ruga sa-ti urmezi sfatul din urma. Dar nu sunt...din fericire!

9Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 10:17 am

Eu

Eu

Eliza a scris:Hai sa fim seriosi ca etnia exista peste tot, si in tara si afara. Nu cred ca ne domina, doar iese mai mult in evidenta.
Cat despre barbatul roman, nu cred ca se poate generaliza, sunt barbati de toate felurile dar mai stiu o vorba, barbatul este oglinda femeii de langa el. Despre modul cum ne-a dotat pe fiecare mama natura nu discut, nu pun pret pe aspectul fizic.

Corect!

10Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 10:17 am

Vizitator

avatar
Vizitator

Multumesc pentru sofisticatele elucubratii, asa cum ma asteptam varsta pe care o afisezi la profil nu reflecta nici pe departe ceea ce s-ar astepta de la o persoana decenta, echilibrata si civilizata. Desele tale calatorii probabil s-au rezumat la o gara sau o statie de benzina asa ca iti ofer 3 zile (din fericire, numai) pentru a face o revizie a caracterului si o vizita la Timisoara. Cand si daca mai revii, sper sa ai in dotare cate ceva din cele pe care le-am amintit mai sus. Week-end placut!



Ultima editare efectuata de catre cris in Vin Noi 20, 2015 10:19 am, editata de 1 ori

11Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 10:19 am

Eliza

Eliza
Admin

Si sa va documentez exact va postez si harta. E din 2011, alta mai recenta n-am gasit dar nu cred ca situatia s-a schimbat ingrijorator pentru romani. Eu, ai judecat gresit Timisoara.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://citadella.forumgratuit.ro

12Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 10:21 am

Vizitator

avatar
Vizitator

Judecatile unor triste figuri precum acest...EU, sunt lipsite de valoare si semnificatie.

13Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 10:24 am

Eliza

Eliza
Admin

Hai baieti ca se poate discuta civilizat, stiu ca sunteti in stare. Barbatul roman... 567169359

https://citadella.forumgratuit.ro

14Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 1:10 pm

Thea

Thea

Depinde si din ce familie provin si cine i-a educat.
Eu cunosc barbati de valoare. Nu perfecti, dar de mare valoare. Oricand imi scot palaria in fata lor, desi ei nu au nevoie.

Oamenii nu au evoluat si nu vor evolua toti la fel sau in acelasi timp. E vorba de materialul genetic, de educatia primita in familie si de influenta anturajului, a sablonului social promovat.

Singura mea intrebare este: discutam sa construim sau discutam sa daramam ?
Nu am de gand sa dau in ei, sunt la nivelul lor de constiinta, de unde pot urca doar ajutati.
Putem face ceva pentru ei ? Putem.
Exista educatie in masa, mai demult se numea scoala poporului.
Sa finanteze guvernul si biserica un program de constientizare a maselor.
Garantat schimba nivelul toti.



15Barbatul roman... Empty Re: Barbatul roman... Vin Noi 20, 2015 1:28 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Cred ca astfel de articole nu prea au de-a face nici cu profesionalismul nici cu probitatea morala. Nu se poate nega exista unor astfel de personaje, exista si din pacate numarul lor este in crestere. Fara un nivel de trai decent, fara o relaxare a societatii greu vor fi transformati. Generalizarea asta insa nu e tocmai potrivita. Cocalari si pitipoance, manelisti si mancatori de seminte sunt peste tot in lume. Cei care au oarece valente de incadrare in categoria descrisa acolo, vor ataca si autoarea si femeile pe considerentul ca daca ''toti barbatii sunt porci'', atunci si ''toate femeile sunt curve''. Eu cred totusi ca nevoia de publicitate, de cititori a facut-o sa fie atat de dura.

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum