FORUM
AM FOST ACOLO Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
AM FOST ACOLO Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

AM FOST ACOLO

3 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1AM FOST ACOLO Empty AM FOST ACOLO Mier Aug 05, 2015 8:46 am

Eliza

Eliza
Admin

Itinerarii strabatute de noi, locuri frumoase, recomandari, impresii placute sau nu, chiar si fotografii personale cu locurile vizitate.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


https://citadella.forumgratuit.ro

2AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Joi Aug 06, 2015 3:23 pm

Cris

avatar
Vizitator

Un loc drag mie...din pacate ajung destul de rar pe acolo. Cred ca Valea cernei ramane una din cele mai frumoase zone din tara.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

3AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Joi Aug 06, 2015 3:29 pm

Cris

avatar
Vizitator

Si coltisorul meu de liniste...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

4AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Mier Aug 19, 2015 10:48 am

Cris

avatar
Vizitator

Platforma Aiguille du Midi, Franta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

5AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Mier Aug 19, 2015 11:26 am

Eliza

Eliza
Admin

Wow, iti taie rasuflarea. Superb ! AM FOST ACOLO 95516491

https://citadella.forumgratuit.ro

6AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Sam Aug 22, 2015 8:27 pm

Butterfly

Butterfly

wow ce fain e...chiar ai fost acolo?

7AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Sam Aug 22, 2015 8:30 pm

Butterfly

Butterfly

Grottammare Alta...un loc superb vizitat in lunga mea vacanta de anul asta :1a:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

8AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Sam Aug 22, 2015 8:34 pm

Butterfly

Butterfly

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

9AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Vin Aug 28, 2015 7:30 am

Eliza

Eliza
Admin

Lacul Vulturilor sau Lacul fără Fund se găsește pe partea estică a versantului Mălâia, la altitudinea de 1.420 m, în Munții Siriului. Cele două nume ale acestui lac provin din două legende. I se spune Lacul Vulturilor deoarece aici, conform unei legende, consemnată de Alexandru Vlahuță în cartea sa România pitorească, lacul ar fi un loc unde vulturii veneau primăvara să-și învețe puii să zboare. Numele de Lacul fără Fund provine dintr-o altă legendă, despre un cioban care și-a lăsat turma de mioare, a aruncat bâta în apa lacului și a plecat. După un an de peregrinări, ciobanul și-ar fi regăsit bâta în apele Dunării și mistuit de dorul mioarelor și a locurilor natale, se întoarce acasă.
La Lacul Vulturilor se poate ajunge prin Valea Neagra pe un traseu de 5 ore. Pe un versant stâncos din apropiere se găsește singurul loc din Munții Buzăului unde pot fi văzute capre negre. Traseul începe la Gura Siriului (520 m), trece prin valea Milea și ajunge la Lacul Vulturilor. De acolo, continuă spre Poarta Vânturilor (1.490 m) apoi spre valea Urlătoarea–valea Crasna și se termină în localitatea Crasna (570 m). Traseul este marcat cu un triunghi albastru și parcursul său total durează 7-8 ore.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://citadella.forumgratuit.ro

10AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Vin Aug 28, 2015 7:41 am

Eliza

Eliza
Admin

Si aici este valea Neagra, locul unde cateva zile pe an imi incarc bateriile datorita salbaticiei care sper sa ramana multi ani inainte. O pensiune si 3 case de vacante, acum chiar 4 deoarece fostul canton al ocolului silvic a fost revendicat si castigat, raul Buzaul al carui susur imi incanta diminetile, fostele bai cu apa termala si feroase, unde izvoare cu apa la 70 de grade care tasneste pur si simplu din pamant ma fac sa-mi fie dor in fiecare an si sa revin cu drag pe aceste locuri.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://citadella.forumgratuit.ro

11AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Mier Sept 16, 2015 3:32 pm

Eliza

Eliza
Admin

Vulcanii Noroiosi

Foarte rari in lume, Vulcanii Noroiosi confera zonei un aspect selenar, formand o imagine spectaculoasa, desprinsa parca din alta lume.
se afla in Subcarpatii de Curbura, mai exact, in judetul Buzau, pe DN10. Se parcurge drumul care merge prin Satuc, Berca, Chiliile.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

https://citadella.forumgratuit.ro

12AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Mar Oct 27, 2015 2:13 pm

Eliza

Eliza
Admin

Cimitirul Vesel intruchipeaza o lume plina de culoare, umorul fiind cheia care il transforma intr-un loc special, unic.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cimitirul Vesel se afla in localitatea Sapanta, judetul Maramures, el fiind recunoscut pentru crucile mormintelor viu colorate, pe care sunt scrise epitafuri
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Atunci cand auzim cuvantul "cimitir", ne gandim instantaneu la un loc sumbru, de doliu. Este destul de dificil ca un asemenea loc sa fie asociat cu un loc in care primeaza fericirea si sarbatoarea, cand tot ceea ce trece prin mintea oricarui om este cat de mult ii lipseste persoana a carui mormant il viziteaza. In ciuda acestor lucruri, localnicul Stan Ioan Patras din micul sat Sapanta a fondat un cimitir diferit in anii 1930.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fondatorul a gasit o modalitate inedita de a transforma cimitirul intr-un loc in care mai degraba sa fie celebrata viata celor dragi, si nu pierderea acestora,
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cimitirul Vesel isi are originile in cultura dacilor, care nu vedeau moartea ce pe o tragedie, ci, dimpotriva o percepeau ca pe o aventura, o trecere fericita in urmatoarea viata. Astfel, amintirile celor decedati sunt pretuite si sarbatorite, acest cimitir oferind o conexiune intre aceasta lume si urmatoarea.
Ce scrie pe crucea lui Stan Ioan Patras

Ce scrie pe crucea lui Stan... Captura foto: YouTube ←→
De cu tinar copilas
Io am fost Stan Ion Patras
Sa ma ascultat(sic!) oameni buni
Ce voi spune nus(sic!) minciuni
Cite zile am trait
Rau la nime nam(sic) dorit
Dar bine cit-am putut
Orisicine mia(sic) cerut
Vai saraca lumea mea
Ca greu am trait in ea

Stan Ioan Patras a inceput sa creeze cruci sculptate in lemn de stejar pline de culoare. Fiecare piatra funerara este pictata pe o baza de culoare albastra ca semnatura, fiind apoi detaliate cu linii si modele viu colorate. Patras a murit in anul 1977, fiind ingropat in cimitirul pe care l-a fondat cu un mormant plin de culoare si un epitaf poetic, deja prezentat. Munca sa este continuata de ucenicul sau, Dumitru Pop Tincu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Picturile prezinta scene din viata persoanei, subliniindu-se, in general, ocupatia acestora sau alte caracteristici izbitoare, cum ar fi un profesor la un birou, un cioban cu oile, etc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Epitafurile sunt hazlii, adesea satirice, insa semnificative, intrucat descriu un eveniment important din viata persoanei care a murit. Ele variaza intre lejer si amuzant, intre sensuri profunde si universale, in care decedatii ii vorbesc direct privitorului.

https://citadella.forumgratuit.ro

13AM FOST ACOLO Empty Re: AM FOST ACOLO Mar Oct 27, 2015 2:19 pm

Thea

Thea

Foarte inspirant loc, am fost de doua ori, poate mai merg o data AM FOST ACOLO 567169359

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum