FORUM
LEGALIZAREA IUBIRII Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
LEGALIZAREA IUBIRII Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

LEGALIZAREA IUBIRII

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

5 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1LEGALIZAREA IUBIRII Empty LEGALIZAREA IUBIRII Mier Aug 19, 2015 2:53 pm

Eliza

Eliza
Admin

Unii cred ca o casatorie omoara iubirea, altii ca o face mai trainica. O bucata de hartie are puterea de a ne apropia mai mult sau, dimpotriva, ne indeparteaza? Oare sunt alte motive, cauze, pretexte si doar dam vina pe hartiuta pe care numele noastre apar alaturate, ca un simbol al traiului in doi, un simbol al egalitatii intre doua persoane (asta ca sa-mi iau si suturi) ?
Cat de importanta este pentru voi legalizarea iubirii?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://citadella.forumgratuit.ro

2LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Vin Aug 21, 2015 9:08 am

Vizitator

avatar
Vizitator

Bun, sa o luam de la origini: ''legalizarea'' asta este o inventie bisericeasca (se putea altfel?)si a avut de la bun inceput un singur rol, evidenta pentru a putea stapani si manipula. Putin mai tarziu, biserica a fost nevoita sa ''imparta'' aceasta obligativitate cu puterea locala. Si oile domnului, supuse, au facut ce li se spunea, ba mai mult, pentru ''privilegiul'' de a fi luati in evidenta si manati unde trebuia, mai trebuia sa si platesti.
Nu, nu ma stimuleaza, nu ma responsabilizeaza, nu ma sensibilizeaza si nici nu ma incanta ideea de a intra intr-o ''normalitate'' impusa care are ca fundament controlul. Sa stau cu cineva doar in virtutea faptului ca ''am semnat'' mi se pare o grava lovitura adusa propriei demninati, nu doar libertati. Stiu, exista si divortul. O alta forma de a colecta bani si a fca statistici pe gloata, ce nu merge, ce ar trebui facut s.a.m.d.
Dragostea este liantul unei relatii, nu perceptele bisericesti si statisticile puterii.

3LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Vin Aug 21, 2015 10:38 am

Eliza

Eliza
Admin

Uite ce faceau stramosii nostri dacii :
Povestea casatoriei isi trage primele radacini din perioada geto-dacilor. In aceasta perioada casatoria si conceptul de familie a evoluat in functie de diversi factori economici si sociali. Societatea geto-daca era una cu o structura matriarhala, ceea ce inseamna ca pozitia de baza in societate o ocupau femeile. In cadrul gintei matriarhale s-a trecut de la familia inrudita prin sange avand la baza casatoria pe grupe, adica un grup de barbati erau sotii unui grup de femei de o anumita generatie, la familia bazata pe casatoria pereche, adica sotul avea o sotie principala printre mai multe sotii, iar sotia avea un sot principal printre mai multi soti. Societatea a evoluat cu timpul de la matriarhat la aparitia gintei patriarhale si incepe sa aseze accentul pe barbat ca centru al familiei dacice dar pastreaza poligamia ca linie directoare pentru casatorii.

Acum da vina pe femei, noi am inventat casatoria. :550076686:

https://citadella.forumgratuit.ro

4LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Vin Aug 21, 2015 8:41 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Si daca revenim la ce zice acolo, pentru mine nu-i bai, tot ''principal'' sunt. Ceilalti dispar ei...intamplator LEGALIZAREA IUBIRII 2524002057

5LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Vin Aug 21, 2015 8:45 pm

Eliza

Eliza
Admin

Si cadanele ce fac? :550076686:

https://citadella.forumgratuit.ro

6LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Sam Aug 22, 2015 9:30 am

Eliza

Eliza
Admin

Odata cu cresterea proprietatii private si transformarile din sistemul succesoral, familile monogame au inceput sa castige teren. Acest fapt este atestat de doua pretioase documente, columna lui Traian si monumentul de la Adamclisi, unde barbatii geto-daci sant infatisati cu cate o singura femeie.

Se pare ca tot averea a decis legalizarea casatoriei. Inseamna ca suntem programati genetic sa strangem lucruri. Si mai inseamna ca iubirea nu exista in interiorul casatoriei? Ca ne unim asa ca unde-s doi puterea creste si averea ne sporeste? Eu vreau fluturi in stomac, vreau sa ard ca nu stiu unde mi-e jumatatea o miime de secunda, vreau sa rasfat si sa fiu rasfatata, vreau sa iubesc si legalizarea nu conteaza pentru mine, n-are nicio treaba cu iubirea.

Eh...mai visez si eu, am prea multa imaginatie.

https://citadella.forumgratuit.ro

7LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Sam Oct 24, 2015 8:54 pm

Thea

Thea

In viziunea mea casatoria este o institutie, asemanatoare bisericii.
A avut un rol odata, sa puna fundatiile civilizatiei. Este ca o ciorna,sau "ajutatorul magarului" , liniile ce se pun dedesubtul hartiei albe, ca sa poti scrie drept; sunt care au nevoie de ea si sunt care nu.
Simplu.
Iubirea nu presupune legatura, legatura nu presupune casatorie, iar casatoria nu presupune nimic Cine vrea se casatoreste, cine nu, se incadreaza in ce i se pare pe masura. La intelegere.

8LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 10:42 am

Felix

Felix

Daca n-am mai trancani atat de mult despre iubire, am face-o mai des, mai sincer si mai bine.

9LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 10:43 am

Eliza

Eliza
Admin

LEGALIZAREA IUBIRII 2384405845 Scurt in doi !

https://citadella.forumgratuit.ro

10LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 10:49 am

Felix

Felix

Scurt doar daca e timpul limitat...in 2..hmmm, eu n-as mai primi pe nimeni decat cel mult pe cineva sa filmeze..si in kabala nu te bag, intram de buna voie LEGALIZAREA IUBIRII 1643185034

11LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 12:14 pm

Thea

Thea

Salut Felix, ma bucur ca ai sosit. LEGALIZAREA IUBIRII 567169359 Suntem aici sa trancanim, nu ?

12LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 12:17 pm

Eliza

Eliza
Admin

Felix e foarte bun la trancanit, asa ca nu ne va dezamagi. LEGALIZAREA IUBIRII 1439304863

https://citadella.forumgratuit.ro

13LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 1:29 pm

Eliza

Eliza
Admin

Aveti rabdare sa va fac un topic la jocuri ca bramburiti legalizarea iubirii. LEGALIZAREA IUBIRII 1439304863 Doua minute, dragilor.

https://citadella.forumgratuit.ro

14LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 1:30 pm

Felix

Felix

Daaaa, ai devenit tu acum aia pretentioasa. Baga-te cu noi..

15LEGALIZAREA IUBIRII Empty Re: LEGALIZAREA IUBIRII Joi Oct 29, 2015 1:36 pm

Felix

Felix

Serios...chiar imi vine greu sa imi dau seama la ce subiect se incadreaza. Nici nu mai stiu unde drq eram. Parca am fi la cenaclul Junimea intre Mihai Eminescu si nae lazarescu. Prea multe ramuri. Baga-ma tu acolo, la roman si hai cu mine

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum