FORUM
FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT...

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

+2
mihaela
DAMON
6 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

1FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Joi Aug 27, 2015 9:38 pm

Eliza

Eliza
Admin

Rezumarea primului mesaj :

Aici puteti posta fragmente literare care v-au placut, ganduri proprii pe care doriti sa le impartasiti cu noi.

https://citadella.forumgratuit.ro

16FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Sam Oct 03, 2015 12:00 pm

Eliza

Eliza
Admin

"O prietenie nu se verifica numai prin libertatea pe care i-o acorzi celuilalt. A ajuta pe un prieten la nevoie, a-l incalzi cu mangaierile tale, a-l inconjura cu "sinceritatile" tale nu inseamna nimic.
Altele sunt adevaratele probe ale prieteniei: a nu-i incalca libertatea, a nu-l judeca din punctul tau de vedere (care poate fi real si justificabil, dar poate nu corespunde experientei destinului celuilalt), a nu-l pretui prin ceea ce iti convine sau te amuza pe tine, ci pentru ceea ce este, pentru el insusi, prin ceea ce trebuie el sa realizeze ca sa ajunga un om. Iar nu un simplu manechin.
Toate acestea insa nu ti le cere nimeni, dupa cum nimeni nu-ti cere adevarata sinceritate, ci numai acea sinceritate pe care o doreste el.
Nu uitati ca intr-o prietenie nu conteaza numai ceea ce ia celalalt. Fiecare luam mai putin decat ar trebui. Acesta este marele nostru pacat: ca nu ne e sete de mai mult, ca ne multumim cu sferturi; de aceea avem fiecare dintre noi atata spaima de ridicol. Nu numai ca nu dam cat ar trebui, dar luam cu mult mai putin decat ni se ofera. "

Mircea Eliade

https://citadella.forumgratuit.ro

17FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 2:19 pm

HBB

HBB

Lumea vă va spune că succesul înseamnă realizarea a ceea ce v-aţi propus să faceţi. Vă va
spune că a avea succes înseamnă a învinge, că recunoaşterea şi/sau prosperitatea sunt ingrediente
esenţiale ale succesului. Cele menţionate mai sus — toate sau o parte din ele — reprezintă de
obicei subproduse ale succesului, dar nu ele înseamnă succes. Noţiunea convenţională de succes
priveşte rezultatul a ceea ce faceţi. Unii spun că succesul este rezultatul unei combinaţii de trudă şi
noroc sau de hotărâre şi talent sau că este dat de faptul de a te afla în locul potrivit, la momentul
potrivit. Deşi oricare dintre acestea pot determina succesul, ele nu reprezintă esenţa acestuia. Ceea
ce lumea nu vă spune — pentru că nu ştie — este că nu vă puteţi îndrepta către succes, puteţi doar
avea succes. Nu lăsaţi o lume nebună să vă spună că succesul este orice altceva în afară de reuşita
momentului prezent. Şi ce înseamnă aceasta din urmă? înseamnă că aduceţi o calitate în ceea ce
faceţi, chiar şi în cea mai simplă acţiune. Calitatea implică grijă şi atenţie, iar acestea însoţesc
conştientizarea. Calitatea cere Prezenţa dumneavoastră.
Să spunem că sunteţi un om de afaceri şi că după doi ani de mare stres şi încordare reuşiţi în
sfârşit să ieşiţi pe piaţă cu un produs sau serviciu care se vinde bine şi vă aduce bani. Succes? în
termeni convenţionali, da. În realitate, aţi petrecut doi ani poluându-vă corpul şi poluând planeta cu
energie negativă, v-aţi adus dumneavoastră şi celor din jur nefericire şi aţi afectat mulţi alţi oameni
pe care nici măcar nu i-aţi întâlnit vreodată. Supoziţia inconştientă din spatele unei astfel de acţiuni
este aceea că succesul este ceva ce se va întâmpla în viitor şi că scopul scuză mijloacele. Dar
scopul şi mijloacele sunt unul şi acelaşi lucru. Iar dacă mijloacele n-au contribuit la fericirea
umanităţii, nici scopul n-o va face. Rezultatul, inseparabil de acţiunile care au condus către el, este
deja contaminat de acţiunile respective, prin urmare va crea şi mai multă nefericire. Aceasta este
acţiunea karmică, perpetuarea inconştientă a nefericirii.

ECKHART TOLLE - Un pământ nou Capitolul 9: Scopul vostru interior

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

18FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 3:22 pm

Cris

avatar
Vizitator

Prin urmare, daca lupt 2 ani sa reusesc un lucru, poluez cu negativism. Apai mai dragule, unde ai vazut matale sa te te plezneasca succesul stand in pat si facand frectie pe dorsala Marioarei? Si de unde ideea asta tampita ca facand ceva pentru a avea succes, emit negativism? Poate fac ce-mi place, ce ma pricep si rezultatul este pe masura.
Bolnava lumea bolnava cand sta-n cur si freac o....scopul meu interior mai nea Tolle e sa dispara toata hoarda asta de priceputi in a face bani nemuncind stand si analizand analize ana...le.
Chiar nu pot suferi jigodiile astea puturoase care stau si ''gandesc'' cum gandesc altii...

19FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 3:47 pm

HBB

HBB

Daca ai citi cartea, ai intelege. FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 567169359

20FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 5:41 pm

Thea

Thea

cris a scris:"În Cabbala se spune că Dumnezeu a încercat de douăzeci şi şapte de ori să creeze universul. Şi că tot de atâtea ori a dat greş. Lucrurile n-au ieşit cum vroia El. Poate că va mai încerca şi, poate, atunci va reuşi, dar deocamdată noi facem parte din ultima încercare ratată."

(Octavian Paler)

Acum inteleg de ce zicea mama :" Mare douasoptar e omul asta. " Mare 28-ar. E clar. Cineva din urmatoarea creatie venit pe Pamant in avans. FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 1486088936

21FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 5:53 pm

Thea

Thea

cris a scris:Prin urmare, daca lupt 2 ani sa reusesc un lucru, poluez cu negativism. Apai mai dragule, unde ai vazut matale sa te te plezneasca succesul stand in pat si facand frectie pe dorsala Marioarei? Si de unde ideea asta tampita ca facand ceva pentru a avea succes, emit negativism? Poate fac ce-mi place, ce ma pricep si rezultatul este pe masura.
Bolnava lumea bolnava cand sta-n cur si freac o....scopul meu interior mai nea Tolle e sa dispara toata hoarda asta de priceputi in a face bani nemuncind stand si analizand analize ana...le.
Chiar nu pot suferi jigodiile astea puturoase care stau si ''gandesc'' cum gandesc altii...


Da` de aia care isi fac cruce cu o mana si cu alta te jecmanesc, in timp ce tin ochii atintiti catre ceruri, ca doar-doar pogoara ceva pe ei, de aia iti place ? Ca macar de la asta ai luat odata o idee, vrand-nevrand, dar de la ala cu crucea in mana, in afara de frustrare si indobitocire, nimic.

22FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 8:09 pm

Cris

avatar
Vizitator

Nu stiu daca sunt multi care sa-i dispretuiasca asa cum o fac eu. Am scris si mereu scris despre aceasta mafie a sutanelor care, tacuta, alaturi de cei numiti ''gulere albe'' ne-au adus unde suntem acum.

23FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 8:24 pm

Thea

Thea

Nici eu nu mai pun piciorul in nici o biserica.
Bine-nteles am vazut cum functioneaza sistemul, ca orb sa fii si tot observi. Apoi am avut o experienta inedita cu un preot.
Si am eu un mod personal de a prelucra informatiile, nu-l dau pe nici o teorie a nimanui, iar doctrinele la mine nu tin.
Nu am cum sa nu gresesc, nu pot stoca atatea informatii, incat sa-mi permita sa vad clar, dar tin la ce inteleg, nu ma baricadez in fata altor teorii, dar preiau numai cu ce sunt de acord.

La noi era o zicala : " Numai cui nu-i e greu cu sapa, ii poate fi usor cu pana. "
Iar eu zic, dibacia se vede in orice, si un om cu bun simt nu va sta cu mainile incrucisate sa emita ipoteze in timp ce un lucru asteapta sa fie facut.
Dar eu sunt al dracului. Mai ales uneori FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 567169359

24FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 8:39 pm

Cris

avatar
Vizitator

Religia a facut cel mai mult rau umanitatii si ma tem ca tot religia ii va pune si capat. Nu am nimic impotriva credintei, in definitiv e un concept pe care il poti personaliza . Nu-i inteleg totusi pe cei care de bine de rau, au o pregatire, o educatie, o anumita cultura dar stau in genunchi in fata unui ''reprezentant al domnului'', pupa icoane si moaste, mana respectivului, sutana....lipsiti de o minima demnitate. Eu cel putin in astia am si mai putina incredere. Un popa stie ce face, pentru ce...turma insa e greu de clintit.

25FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Lun Oct 19, 2015 8:54 pm

Thea

Thea

Religia, credinta, frica, a pus bazele bunului simt si a unei igiene elementare, cand poporul ales era mai mult la un nivel animalic.
Religia a fost folosita de cei alesi ca preoti ( comunicatorii) , ca sa tina potoliti, sa conduca , sa infraneze.
Religia este leaganul poporului evreu.
Se tine mortis la religie , pentru ca este o arma de manipulare a maselor, ca orice ce actioneaza asupra emotivului.
Au existat culturi pre-crestine care au cunoscut o dezvoltare superioara aceste culturi.
Noi, ca cincea roata la caruta, ne agatam de Dumnezeul evreilor, nu stiu pe ce ne bazam, decat pe preotii care si-au impartit o tehnica.
Oamenilor le place sa nu fie responsabili, pentru ca a trai responsabili, e cel mai greu lucru ce poate face un om. De aceea si marii maistri ai iluminarii tind la nemiscare, prin nemiscare sansele de a gresi sunt mai reduse. Dar cine isi permite asa ceva, cum zici si tu.

Religia este o scuza pentru a nu fi responsabili, un paravan pentru netrebnici si este ca o gaura neagra, nu creeaza nimic si e plina de anti-materie. Poate asa trebuie sa fie, nu stiu.

Dar nici nu cred in povesti.

26FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Adevarul despre minciuna. Sam Oct 31, 2015 8:16 pm

Thea

Thea

Minciuna este o deprindere de baza pe care o invatam de la varsta de trei ani. Mai mult, o vom folosi ca mijloc de a atinge succesul: social, profesional, sexual, politic. In aceasta privinta, minciuna a ajuns sa reprezinte o tactica evolutiva importanta, pentru daca poti pacali, daca poti minti atunci ai un avantaj.

Oamenii nu mint instinctiv, ci perfect constienti ca spun o minciuna si ca mare parte din societate este conditionata de minciuni. Pentru agentii de publicitate a devenit acceptabil sa sustina lucruri care nu sunt in intregime corecte, ca sa oferim un exemplu cunoascut de toata lumea.

Culmea este ca, desi suntem constienti de neadevarurile care ne inconjoara, acceptam si folosim minciuna si, mai mult, ne place sa fim mintiti. Culmea adevarului despre minciuna este ca acestea faciliteaza relatiile sociale. Mai mult, miniciuna este unul din reflextele sociale ale omului modern, iar indemnul „sa nu minti” s-a transformat in „nu pot sa nu mint”.

Minciuniule cotidiene, minciunie din cuplu sunt inofensive si in fapt fac mai mult bine decat rau, pentru ca il protejeaza si pe mincinos si pe cel mintit, salvand aparente, reguli sociale, relatii.

27FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Dum Noi 01, 2015 12:55 pm

Eliza

Eliza
Admin

Natura moarta a omului
[…] artificiul i se parea lui des Esseintes marca distinctiva a geniului omenesc.
Spunea ca natura si-a trait traiul, ca a plictisit definitiv – prin dezgustatoarea uniformitate a peisajelor si a cerului ei – rabdarea asidua a rafinatilor. […]
Nu exista, de altfel, nici o inventie a naturii atat de vestita, de subtila sau de grandioasa, incat geniul uman sa nu o poata crea; nici o padure de la Fontainebleau, nici un clar de luna pe care decorurile inundate de lumina electrica sa nu-l poata produce, nici o cascada pe care hidraulica sa n-o poata imita cu dispret; nici o stanca pe care cartonul sa nu o imite; nici o floare pe care taftaua si delicata hartie pictata sa nu o poata egala! […]
Si apoi, studiind opera cea mai pretioasa dintre creatiile sale, a carei frumusete este, dupa parerea tuturor, perfecta si nespus de originala: femeia; nu a fabricat oare omul, de unul singur, o fiinta animata si factice care o inlocuieste cu succes din punct de vedere al frumusetii plastice? Exista oare o fiinta conceputa din bucuriile adulterului si iesita din durerile unui pantece al carei model si tip sa fie mai uimitoare si mai splendide decat ale celor doua locomotive care circula pe calea ferata din Nord? […]
Nu mai exista, printre fragilele frumuseti blonde si maiestuoasele frumuseti brune, asemenea tipuri de zveltete delicata si de forta terifianta; putem afirma cu certitudine ca omul a facut, la randul sau, opere la fel de bune ca acelea ale Dumnezeului in care crede.

(In raspar, Joris-Karl Huysmans, Editura Univers – Colectiile Cotidianul)

https://citadella.forumgratuit.ro

28FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Dum Noi 01, 2015 12:57 pm

Eliza

Eliza
Admin

Asa o fi? Sa nu mai existe diferenta intre natural si artificial? Sau nu mai suntem noi in stare sa sesizam, sau sa avem pretentii si din comoditate acceptam orice?

https://citadella.forumgratuit.ro

29FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Dum Noi 01, 2015 5:46 pm

Thea

Thea

Oamenii distorsioneaza cand aplica variante abstracte. Imaginea distorsionata are efect asupra omului-creator si asupra tuturor ce incearca sa "dezlege". Dezlegarea inseamna a aduce la o forma arhicunoscuta, deci noul isi pierde valoarea cu care a fost creata, ori de fapt nu exista nimic nou, cunoastem toate elementele si acceptam ca poate sa apara in diferite combinatii, acordand setei de creatie a omului sorbitura necesara.

30FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... - Pagina 2 Empty Re: FRAGMENTE CARE NE-AU PLACUT... Dum Noi 15, 2015 5:24 pm

evanescent

evanescent

Rudyard Kipling
IF / DACĂ

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you,
If you can trust yourself when all men doubt you,
But make allowance for their doubting too;
If you can wait and not be tired by waiting,
Or being lied about, don't deal in lies,
Or being hated, don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise:

If you can dream - and not make dreams your master;
If you can think - and not make thoughts your aim;
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two imposters just the same;
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build 'em up with worn-out tools:

If you can make one heap of all your winnings
And risk it on one turn of pitch - and toss,
And lose, and start again at your beginnings
And never breathe a word about your loss;
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: "Hold on!"

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with Kings - nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you,
If all men count with you, but none too much;
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
And - which is more - you'll be a Man, my son!


Dacă eşti calm, cînd toţi se pierd cu firea
În jurul tău, şi spun că-i vina ta;
De crezi în tine, chiar cînd Omenirea
Nu crede, dar îi crezi şi ei cumva;
De ştii s-aştepţi, dar fără tevatură;
De nu dezminţi minciuni minţind, ci drept;
De nu răspunzi la ură tot cu ură
Şi nici prea bun nu pari, nici prea-nţelept;

Dacă visezi - dar nu-ţi faci visul astru;
De poţi să speri - dar nu-ţi faci jindul ţel;
De-ntîmpini şi Triumful şi Dezastrul
Mereu senin şi în acelaşi fel;
Dacă suporţi să-ţi vezi vorba sucită
De şarlatan, ce-ţi spurcă al tău rost;
De poţi ca munca vieţii, năruită,
S-o faci de la-nceput precum a fost;

Dacă-ndrăzneşti agonisita-ţi toată
S-o pui, făr'a clipi, pe-un singur zar
Şi, dac-o pierzi, să-ncepi ca prima dată
Făr-să te plîngi cu un oftat măcar;
De ştii, cu nerv, cu inimă, cu vînă,
Drept să rămîi, cînd ele june nu-s,
Şi stai tot dîrz, cînd nu mai e stăpînă
Decît Voinţa ce le ţine sus;

Dacă-ntre Regi ţi-e firea neschimbată
Ca şi-n Mulţime - nu străin de ea;
Amic sau nu, de nu pot să te-abată;
De toţi de-ţi pasă, dar de nimeni prea;
Dacă ţi-e dat, prin clipa zdrobitoare,
Să treci şi s-o întreci, mereu bonom,
atunci: a ta e Lumea asta mare
şi, mai mult, fiul meu: atunci - eşti Om!

Traducere de Dan Duţescu

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum