FORUM
MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

3 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

1MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Vin Aug 28, 2015 3:33 pm

mihaela

mihaela

Rezumarea primului mesaj :

Ce e iubirea!

Ce e iubirea?un lanț de gânduri,
De sentimente,ce îți alearga,
Prin gânduri,prin suflet,
Neștiind  unde să se oprească...

Facandu-ti inima din piept sa-ti iasă...
Luandu-ti somnul ,plecând cu el departe,
Rătăcind prin lumea asta nemiloasă,
Ce nimănui de tine nu îi pasă.

Ești doar tu singur ce lupți să trăiești,
Și de durere te prăbușești,
Ai vrea un remediu,un sfat o alinare,
Ai vrea să nu simți,ca-n tine totul moare.

Dar ești doar tu singură,sub clar de lună,
Privindu-te cum te zbați de nebună,
Inimă să-o scoți din piept ai vrea,
Să nu simți și tu tot ce simte ea.

Luna ar vrea alinare să-ți dea,
Ca vede și ea ca inima ti-e grea,
Și încerci să adormi suferința s-o curmi,
Și sa-l visezi să poți să te-aduni.

A două zi te trezești și îl vezi,
La marginea patului,nu-ti vine să crezi,
Ti-a vegheat somnul mangaindu-te ușor,
Și îngerii rugandu-i să te păzească în somn.

Creație proprie


31MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 3:26 pm

Eliza

Eliza
Admin

Frumos Miha ! MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3540831800 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374 Dar, te rog nu mai scrie prescurtat. E pacat sa strici versurile cu prescurtari. MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3540831800 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3754771134

https://citadella.forumgratuit.ro

32MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 3:33 pm

mihaela

mihaela

Admin a scris:Frumos Miha ! MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3540831800 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374  Dar, te rog nu mai scrie prescurtat. E pacat sa strici versurile cu prescurtari. MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3540831800 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3754771134
Ok..modifica tu si pune si poza deasuprea poeziei,ca nu stiu de ce nu a mai mers cu totul,multumesc..

33MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 3:46 pm

Eliza

Eliza
Admin

Rezolvat Miha, felicitari inca o data ! MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 95516491 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374

https://citadella.forumgratuit.ro

34MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 3:48 pm

mihaela

mihaela

Admin a scris:Rezolvat Miha, felicitari inca o data ! MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 95516491 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374
Multumesc.. MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 422113837 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3540831800

35MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 5:39 pm

Thea

Thea

Multumim pentru gandul frumos ce l-ai impartit cu noi.
MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374

36MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 6:37 pm

mihaela

mihaela

Eu va multumesc ptr apreciere.. MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3540831800

37MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 6:53 pm

Thea

Thea

Oricand. MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3753633880 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3754771134 MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 3540831800

38MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 10:23 pm

mihaela

mihaela

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Auzi iubite valurile..?
La tarmul mari iubirea ne-am gasit..
Valurile ce se apropie,iubirea ne-au simtit,
Saruturi patimase,fluturi in stomac,
Parca ar fi un vis ce pe veci ne-a legat.

Priviri patrunzatoare,dorinti ce ne indeamna,
Sa ne unim cum n-am mai fost vreodata,
Si valurile ne indeamna,iubirea s-o simtim,
Frau sentimentelor sa dam,asa cum ne dorim.

In brate ma cuprinzi soptindu-mi vorbe dulci,
Eu le ascult tacuta,nu indraznesc sa-ti spun,
Ca toata viata mea te-am asteptat pe tine,
Rugandu-ma sa ajungi intr-un tarziu la mine.

Si iata-te aici,in brate tu ma tii...
Multe lucruri ti-as spune,dar vocea mi-a pierit,
Aud doar valul marii,strigandu-ne pe nume,
Spunandu-ne ,frumoasa e..povestea voastra de iubire..!

39MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 10:29 pm

Thea

Thea

Mihaela, imi aduci aminte de o prietena, o fata extraordinara, puternica, lupta singura sa ajunga la mal cu cei doi copii ai sai. Ce om frumos. Am cunoscut atatia oameni demni de admiratie, speciali, nestiuti de nimeni.
Sa stii ca fara iubire nu se poate, este poate dramul de nebunie care da putere sa inaintezi.
Unii copii, cei foarte iubiti, acumuleaza atata putere din iubirea parinteasca, incat tot ce vor le reuseste, pentru ca indraznesc sa vrea. Si pot.
Altii, cei mai putin iubiti, slabesc emotional din copilarie, pentru ca alimenteaza familia cu iubirea ce le lipseste parintilor. Acestia, crescand, sunt mereu in dubii despre ce ar trebui sa faca sa fie bine, si nu conteaza cat sunt de inteligenti, nu vor trai la capacitate.
Iubirea ce un copil nu primeste la timp, naste umbre. Si au nevoie sa traiasca o mare iubire sa inteleaga ca pot.
O iubire ce pune durerile pe jar si le arde.
Sa mai scrii, sa scrii cu putere. Sa scrii .

MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374

40MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 10:48 pm

mihaela

mihaela

Multumesc draga mea,daca observi,ma inspir din poze si fac versuri,sunt si voi fii mereu o eterna indragostita...

41MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 11:17 pm

Thea

Thea

M-a rugat odata un pictor sa descriu ce imi sopteste tabloul lui. Imi era profesor. Am stat cateva clipe sa adun gandurile, si un coleg, acum actor, s-a bagat in fata mea si a inceput sa zica. Pictorul l-a oprit o clipa, m-a privit, iar lui i-a zis: "Pe ea vreau sa o aud." Nu am mai putut zice nici un cuvant, toate ideile mi le suflase vantul. A terminat colegul ce avea de zis, iar pictorul s-a uitat la mine cu repros, si mi-a zis, constatat:" Nu ai vrut sa zici nimic." A fost unul din clipele cadou pe care soarta le ofera acelora care sunt transparenti MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 567169359 Transparenta m-a costat mult, trecatorii treceau peste mine si prin mine, si la un moment dat am constatat ca Eu nu exist, doar ceea ce fac pentru altii.
Atunci am plecat. De peste tot. Am intrerupt toate legaturile cu toti si am inceput o introspectie. Ca rezultat, azi sunt Eu, cu ce culoare doresc. Mi-am colorat viata cum am vrut.
Azi sunt un amurg tropical si ma bucur de tot ce simt. A fost hotararea mea sa iubesc tot. Asa cum e.
Pasiuni eu nu am, dar pun cate un strop in orice fac.
Si ma bucur si ma mir de oamenii care se pot iubi pasional. MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374

42MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Lun Oct 12, 2015 11:34 pm

mihaela

mihaela

Foarte interesant ce spui tu,uneori lasam dorintele si trairile inchise in noi,parca ne este frica de tot ce ne inconjoara..sa-ti spun sincer,pana acum doi ani,nu stiam ca sunt capabila sa fac ripe si sa compun poezii,a fost o perioada din viata mea,nu stiam ce vreau ,ce simt,am intrat pe un site si din gluma din joaca ,am inceput sa fac rime,dupa am fost provocata sa zic asa ,sa incerc sa scriu o poezie,din momentul acela ceva sa intamplat cu mine,acum simt nevoia sa scriu,sa scot din mine ce e mai frumos,imi place sa scriu si chiar ma simt bine..

43MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Mar Oct 13, 2015 12:00 am

Thea

Thea

Gandurile noastre au forme geometrice minunate, schimbatoare la trairi, odata ce mintea incepe sa se joace cu aceste forme, va dori sa formeze noi si noi structuri, flori geometrizate, multicolore. Este dorinta de creatie, o avem toti, o dezvoltam sub impactul a ceea ce ne impresioneaza. Firile sensibile pot reda cu usurinta forme vii.
Din tehnica japoneza am invatat ca un text scris este foc, alcatuit din foc negru (literele) si foc alb (spatiul dintre cuvinte). Si ambele sunt esentiale comunicarii. Am invatat, ca odata ce ai construit o fraza, cel mai bine e sa lasi cuvintele in ordinea initiala, sa nu reformulezi. In reformulare se schimba puterea cuvantului, si nu mai reda gandul, poate deveni chiar de neinteles.
Pe mine, studiul energiei m-a convins de simplitatea logicii intregului. Sunt recunoscatoare celor ce m-au invatat sa gandesc, si iubesc frumosul in orice gand.
Iti doresc trairi frumoase, am sa te citesc mereu cu placere. MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 381793374

44MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Mar Oct 13, 2015 12:05 am

mihaela

mihaela

Multumesc...

45MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE - Pagina 3 Empty Re: MUZA LITERATURII - CREATIILE NOASTRE Mar Oct 13, 2015 11:06 pm

mihaela

mihaela

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Astept cu nerabdare..ca un copll!!

Astept cu nerabdare ,primii fulgi de nea..
Sa-i vad cum coboară agale,si pe strada mea,
Si cum dansează in zare ,precum copii mici,
Si sa imbrace tot,in albul pur.

Sa alerg ca un copil,sa ma tavalesc,
Si pe fata mea,sa ii primesc,
Reci catifelati,pufosi,sunt o minune,
Retraind ...frumoasa copilarie.

Ce e mai frumos...s-auzi glasuri de copii,
Cu saniutele de mana,cu nasul rosu in vant,
Chiar de inghetati sunt,in casa n-or intra,
Ca zapada moale nu ii va lasa.

Acest anotimp mereu va fi iubit,
Aduce in suflet,multe bucurii,
Si pentru cei mici,dar si pentru cei mari,
Iarna va fi mereu in calendar.

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum