FORUM
ROMANIA MEA ! ! ! - Pagina 2 Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
ROMANIA MEA ! ! ! - Pagina 2 Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

ROMANIA MEA ! ! !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

2 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

1ROMANIA MEA ! ! ! - Pagina 2 Empty ROMANIA MEA ! ! ! Mar Sept 01, 2015 1:23 am

Eliza

Eliza
Admin

Rezumarea primului mesaj :

Cand a facut lumea, Dumnezeu a rasturnat sacul cu minuni in locul numit Romania.
Uimit, un inger intreaba: Ce faci Preasfintite, le dai prea multe!
Dumnezeu raspunde: Stai sa vezi ce conducatori le dau!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://citadella.forumgratuit.ro

16ROMANIA MEA ! ! ! - Pagina 2 Empty Re: ROMANIA MEA ! ! ! Vin Noi 27, 2015 2:18 pm

Eliza

Eliza
Admin

Vizita de poveste in Tinutul Conacelor: cat te costa o vacanta in casa unde poposeste Printul Charles

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La 3 ore de Bucuresti, intr-un loc linistit, parca neatins de agitatia trecerii timpului, intrati in Tinutul Conacelor, in judetul Covasna. Aici, povestile cu printi si printese sunt o realitate istorica, pe care acum o puteti retrai in varianta moderna, in vacanta la diferite conace si castele, printre care si cel in care poposeste Printul Charles cand vine in Romania

Tinutul Conacelor este denumirea turistica pentru judetul Covasna, dar nu intamplator. Aici se afla aproximativ 200 de castele si conace. Dintre acestea 10 pot fi vizitate, iar in unele dintre ele chiar va puteti caza. Iata care sunt acestea:

Castelul Szentkereszty: se afla in comuna Arcus, la 12 minute de orasul Sf. Gheorghe. Castelul Szentkereszty se poate vizita doar de afara, cu plimbare in parcul dendrologic. Acesta a fost restituit proprietarilor in primavara anului 2015, iar inainte functiona ca centru cultural.

Castelul Mikes-Szentkereszty: se afla in comuna Zagon, la 35 de minute de orasul Sf. Gheorghe. Castelul gazduieste centrul de cultura al comunei.

Castelul Daniel: se afla in comuna Varghis, la o ora de orasul Sf. Gheorghe. Castelul apartine autoritatilor din Esztergom, Ungaria

Castelul Mikes: se afla in comuna Zabala, la 40 de minute de orasul Sf. Gheorghe. Se poate vizita parcul, dar castelul functioneaza ca unitate de cazare

Conacul Benke: se afla in comuna Moacsa, la 17 minute de orasul Sf. Gheorghe. Conacul functioneaza ca unitate de cazare, restaurant, agrement

Conacul Damokos-Gyula: se afla in comuna Cernat, la 30 de minute de orasul Sf. gheorghe. Conacul gazduieste Muzeul Haszmann Pál

Castelul Daniel: se afla in satul Talisoara, la o ora de orasul Sf. Gheorghe. Castelul functioneaza ca unitate de cazare si gazduieste diferite evenimente culturale

Conacul Kalnoky: se afla in satul Miclosoara, la 47 de minute de orasul Sf. Gheorghe. Se afla sub renovare, dar functioneaza ca unitate de cazare

Acesta din urma, Conacul Kalnoky, este cel in care poposeste Printul Charles al Marii Britanii atunci cand vine in Romania. Conacul apartine contelui Kálnoky, custodele domeniilor Printului Charles.

https://citadella.forumgratuit.ro

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum