FORUM
Escroc made in RO Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
Escroc made in RO Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Escroc made in RO

2 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Escroc made in RO Empty Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 9:57 am

Cris

avatar
Vizitator

Sau, mai degraba mergea ca titlu ''Cand escrocii nu mai au loc unul de altul''?

Si eu, ca multi altii la vremea cand ii venise vremea, l-am citit pe Von Daniken. Pe nerasuflate, cu imaginatia aprinsa si plin de intrebari si viziuni. A trecut vremea, m-am mai maturizat, poate am gasit un oarecare echilibru interior si mecanismul de a sintetiza 100 de intrebari intr-una singura. Von Daniken a scris mult si a avut la vremea lui nu doar fani dar si multi critici. Firesc. Nu o sa fac eu acum o analiza, nici a cartilor nici a scriitorului nici a omului. Doar o sa constat: a cules informatii, imagini si le-a strans intr-o carte. O sa ma refer doar la una, Amintiri despre viitor. Buna, rea...a avut parte de multa, foarte multa atentie si succes comercial. Pana aici toate bune.
Cautand pe net un format pdf al cartii, intamplator dau peste un titlu: ''Horoscopul lui Dom' Profesor. Erich von Däniken? Un escroc de 80 de ani!
Am crezut ca e un pamflet, nu vedeam legatura intre horoscop si von Daniken. Si ma apuc de citit. Nu-mi venea sa cred...un anume nene caruia sigur munca ii place ca magarului fuga, pe numelele lui (nu cred ca de botez) Dom'Profesor, il face pe scriitorul olandez in fel si chip, albie de porci. Infractor si escroc am extras eu pentru a simplifica. No bine, si eu tot in nepricepere am ramas. Zice acolo nenea asta pre numele lui de descalecator ''Dom'Profesor'' cu un limbaj curat academic, cum a citit el pe vremea cand era tanar pe amintitul olandez si cum apoi, prins fiind de uluitoarele dezvaluiri incepe sa adune din greu gologan peste golodolar si pleaca in marea aventura a descoperirii si redescoperirii dovezilor prezentate de Daniken. Si cum, trecand vremea si banii, ramane el dezamagit ca ala minte si e un escroc...dar...ca aici e un mare DAR....descopera el alte semne si misculatiuni extraterestriene. Ba, ma lasi? Un Daniken mioritic? Adica ala escroc, asta al nostru...ba! Si furios rau ''baiatu''. Cica daca il prinde pe olandez ii carpeste 2 palme ca l-a facut sa cheltuie banii si sa piarda vremea. Pai bai nea Dom'Profesor, care esti tu...ce e de vina omu ala ca tu ai pus botu la vrajeli si te-ai bagat singur in categoria ''idiotilor prosti si fara pic de minte'' care au crezut tot ce se scria acolo? Si mai spune el ca in 1969 cand Daniken scria cartea, el era student la Politehnica. Apoi pleaca el si vantura toata-toata lumea asta pe urmele lui Daniken. Aha...pai de unde aveai bre matale atunci, nu doar posibilitatea sa aduni dolari pentru asa ceva dar si voie sa bantui prin lume fluierand. Ca parca la vremea respectiva doar pe la bulgari aveau romanii voie si acolo cu greu.
As vrea sa-l informez pe agariciul asta de Dom'Profesor ca tot ce prezinta acolo von Daniken sunt realitati, piramidele nu-s facaturi, picturile murale, gravurile, sculpturile sunt autentice...si multe altele. Ele exista si fiecare are dreptul de a le interpreta cum doreste. Si pe final, pentru ca mi-a facut greata specimenul respectiv, aflu ca printre alte munci ocazionale, cum ar fi cea de crainic sau realizator la un post de radio unde a avut 2 emisiuni fulminante (2?!) de corector la o mare revista...cu un faliment la fel de mare...acum stiti ce face? Horoscoape!!! Cu tot ce decurge din pretentioasa meserie de horoscopagiu. Nenea Dom'Profesor, pai mie mi se pare ca matale minti mai multa lume ca nea Daniken. Si cum era de asteptat, si pe bani mai putini. Ca na...pana si in meseria de escroc IQ-ul conteaza (ne)stimate Dom' Prostfes,or!


PS: bune sau rele, pe mine cartile lui von Daniken m-au fascinat la vremea respectiva. Escroc sau nu in viata privata, a reusit sa arunce semne de intrebare de o alta natura acolo unde multi ridicau blazati din umeri. Nu a emis teze de doctorat, a interpretat intr-o viziune noua, personala, ceva ce pana atunci exista doar ca gestiune culturala. Si sa nu uitam, in felul sau, a deschis o etapa noua in paleoastrologie, zona care a capatat noi dimensiuni. Poate pentru asta ar trebui sa i se stranga mana iar popandailor mioritici care vin cu contra argumente ''stiintifice'' de genul ...minte!...sa li se dea nu doar 2 palme ci si un avant amical plecat din piciorul drept cu traiectorie spre sezutul din academica dotare.

2Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:19 am

Eliza

Eliza
Admin

Rau te-a suparat Radu Stefanescu, alias Dom' Profesor. E astrolog dar nu numai. Are un trecut controversat :

"Astrologul” Radu Stefanescu a fost director la Coca-Cola, a participat impreuna cu Bogdan Teodorescu, Dorin Marian si Petre Berteanu la campania prezidentiala a lui Emil Constantinescu, Ion Iliescu turul doi contra lui Vadim si la campania pentru Primaria Generala a lui Basescu. Este considerat „omul americanilor” fiind consultant atasat RAND. A fost timp de trei ani in echipa internationala de consultanti straini ai Presedintelui iranian Khamenei, un moderat progresist, la sfarsitul anilor 90′. A petrecut sapte ani in Iran si vreo 15-20 in Orient. Este prieten cu Collin Powell si cu Saad Farhad, printul saudit."

Poate nu mai merg asa bine horoscoapele si altele si vrea sa atraga atentia asupra lui.

https://citadella.forumgratuit.ro

3Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:25 am

Cris

avatar
Vizitator

L-am facut cumva escroc? Thuamne ce am nimerit-o...mai ceva ca la horoscop.

4Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:28 am

Eliza

Eliza
Admin

Escroc made in RO 1439304863 Escroc made in RO 1439304863 Escroc made in RO 1439304863 Ai stofa, ce mai? La pensie poti sa te apuci. De horoscoape, sa precizez, ca stiu ce-ti poate puterea de interpretare. Escroc made in RO 4125545818

Acu si Dom' Profesor poate aprecia ca a vazut lumea din cauza lui Von Daniken. Nerecunoscator e cu siguranta !

https://citadella.forumgratuit.ro

5Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:30 am

Cris

avatar
Vizitator

Daca vrei iti pot spune si cate perisoare o sa ai in farfurie la viitoarea ciorba cu asa ceva Escroc made in RO 1439304863

6Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:31 am

Eliza

Eliza
Admin

Din pacate, asta stiu. Ciorba cu perisoare a fost duminica. Fac alta? Escroc made in RO 1439304863

https://citadella.forumgratuit.ro

7Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:38 am

Cris

avatar
Vizitator

Nu, o treci la Amintiri despre viitor Escroc made in RO 1439304863

8Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:43 am

Eliza

Eliza
Admin

Escroc made in RO 1439304863 Sa-mi amintesc sa dau avantul amical, atunci. Si tu tot amical?

https://citadella.forumgratuit.ro

9Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 10:57 am

Cris

avatar
Vizitator

Eu nu...dar daca astea sunt cerintele, ma adaptez.

10Escroc made in RO Empty Re: Escroc made in RO Mier Oct 14, 2015 12:27 pm

Thea

Thea

Escroc made in RO 567169359 Cine are dreptate ?
Cat adevar se mai poate revela ?
Escroc made in RO 1439304863

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum