FORUM
GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

GELOZIA vs DRAGOSTE (fară săcs aici)

4 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) Empty GELOZIA vs DRAGOSTE (fară săcs aici) Sam Oct 24, 2015 8:34 am

Cris

avatar
Vizitator

Nu am idee daca e de la inaintasi citire sau o chestie de vesnica actualitate dar se spune ca gelozia este o dovada de dragoste. Ca un copil ascultator in ale intelepciunilor parintesti si sarguincios elev in filozofii din evul mediu, am luat de buna chestia asta mergand pe ideea ca tot ce nu este in exces, are o baza sanatoasa. Mno....poate cam tarziu dar incep sa ma intreb, oare asa sa fie? Cred ca intr-o masura mult mai mare, gelozia se naste din nesiguranta, neincredere, poate chiar  complexe. Posibil sa fie  mai mult. Indiferent de sex, fiecare avem nevoie de o minima libertate, de momente cand vrem sa ne regasim, sa ne analizam, de momente cand vrem sa fim singuri...Ori despre ce dragoste poate fi vorba cand aceasta minima libertate iti este afectata? Celalalt isi va trai in continuare viata in timp ce tu....?
Credeti ca o astfel de persoana, extrem de geloasa, isi poate asuma partea de responsabilitate care i se cere pentru mentinerea unei relatii sanatoase?

Eliza

Eliza
Admin

Cred ca in doze mici gelozia e chiar benefica, iti arata ca celuilalt ii pasa de relatia de dragoste. Am citit ca barbatii sunt mai gelosi decat femeile fata de infidelitatea sexuala iar femeile mai geloase decat barbatii fata de cea emotionala. Personal sunt geloasa dar nu exagerat, spun chiar si voalat ceea ce nu-mi convine dar am intalnit femei care nu se pot abtine sa nu caute in telefonul iubitului, sa-l izoleze de grupul de prieteni sub pretextul ca-l vrea numai pentru ea, sa fie suspicioasa tot timpul si cred ca asta mai degraba dauneaza relatiei decat sa fie o dovada de iubire. Apar inevitabil acuzatii, certuri si chiar poate duce la ruperea relatiei. Merg pe ideea ca intotdeauna comunicarea si increderea fac casa buna cu dragostea si gelozia condimenteaza numai daca nu este exagerata. In doze mari poate distruge dragostea si  aduce nefericire, scaderea respectului de sine, frica de a nu fi abandonat.
Probabil, noi, femeile, aratam mai mult ca suntem geloase si frica de a nu pierde ce credem ca ne apartine ne face sa avem adevarate crize de gelozie. Nici nu ai cum sa convingi o femeie geloasa ca greseste, mai degraba te va ierta dar nu va accepta ca a fost geloasa pe nedrept.
O persoana extrem de geloasa va uita cu totul de responsabilitate deoarece crede ca are dreptate, ca a fost tradata, va vedea peste tot posibile pericole si se va consuma suferind inutil.

https://citadella.forumgratuit.ro

mihaela

mihaela

Gelozia...eu cred ca daca o femeie reproseaza ceva barbatului nu este gelozie,mai degraba daca acesta sare calul,sa mearga in oras cu baietii la o bere,ok nimic neobisnuit,dar cand acesta uita sa mai vina acasa,asta e o problema,femeia a fost intelegatoare ,dar daca barbatul nu are bun simt si respect,da..incepe cearta si el,barbatul incepe sa zica ca e gelozie din partea ei,acum pe bune cand faci din noapte zi,spui ca femeia nu iti da libertate,normal ca a doua oara ea nu mai are incredere in el sa il lasesau sa nu il controleze unde merge atatea ore,parerea mea ,atat barbatul cat si femeia,sa aiba respect unul fata de celalalt si atunci nu mai este o problema,asa si femeile vor libertate sa iasa si ele cu fetele,dar va spun eu ca ele nu voir perde notiunea timpului si va ajunge acasa la timp,dar barbatii sunt mult mai gelosi decat femeile,numai cand le vede ca se imbraca mai elegant,incep intrebarile,de ce te imbraci asa daca te intalnesti cu fetele,dar cate ore stai,dar unde mergeti si lista continua,imi vine acum un banc in cap 


O sotie  avea programare la ginecolog,se imbraca si barbatul o intreaba,
Draga dar tu cu decolteul asta te duci la ginecolog?....

Eliza

Eliza
Admin

Gelozie ca iese cu baietii poate exista numai daca sunt si fete pe-acolo. Cred ca gelozia este neincrederea in propria persoana si nesiguranta fata de sentimentele persoanei iubite. Cand simti ca esti iubita pot sta toate femeile din lume in jurul barbatului tau, esti sigura ca numai pentru tine are ochi si inima.

https://citadella.forumgratuit.ro

mihaela

mihaela

Nu eu ma refeream,ca la fiecare cearta baietii cred ca e voirba de gelozie,dar nu e asa,asta e doar in mintea lor de macho man GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) 2384405845

evanescent

evanescent

Fain bancul , Miha , mi-a placut GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) 1439304863

In general , un dram de gelozie nemanifestata poate stimula o relatie . Cand intervine manifestarea ei verbala sau nonverbala violenta , relatia este compromisa .

Nu-mi place sa fiu sufocata si ofer la randu-mi libertate in cuplu . Limitele le cunoastem amandoi de la inceput , increderea este ingredientul de baza . Cand intr-o relatie nu mai exista incredere , ma repet , relatia este compromisa .
Vorba lui ...Nietzsche ( GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) 1701863264 parca ) , nu sunt suparata ca m-ai mintit , sunt suparata ca nu te mai pot crede .

Thea

Thea

GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) 3426663873

Atentie si grija da, gelozie nu.
Unde vad gelozie, am plecat in doi timpi si trei miscari, de asemenea, unde se trece peste mine, fara consideratie, plec si daca vad ca nu se construieste nimic.

Nu cer decat ceea ce ofer, nici nu primesc altceva decat ce ofer.
Nu am nevoie GELOZIA vs DRAGOSTE  (fară săcs aici) 567169359

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum