FORUM
''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

''Nu pot sa traiesc fara dragoste...''

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

5 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

1''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Mier Aug 05, 2015 5:54 pm

Cris

avatar
Vizitator

Rezumarea primului mesaj :

Desi are 81 de ani, maestrul Ion Dichiseanu nu se dezminte.
"Nu pot să trăiesc fără dragoste. Nu vorbesc din cărţi, ci autentic: pur şi simplu nu pot trăi fără dragoste." ([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link])

Am citit articolul respectiv si o fraza de acolo m-a facut sa zambesc putin amar:
- "Româncele noastre sunt frumoase, sentimentale, sensibile, ai ce discuta cu ele. Sunt poezie şi romantism. Tot ce vrei găseşti în femeia română...”

Da, probabil pe vremea cand domnia sa facea furori printre frumusetile romanesti, aceasta afirmatie inca mai continea o oarecare doza de adevar.  Astazi...imi vine greu sa cred ca romancele noastre mai sunt marcate de sensibilitate, poezie si romantism. Sau poate gresesc eu...si au aceste calitati. Dar sunt direct proportionale cu ''firma consacrata'', cu pretul care sa exprime un ''ceva'' si cu contextul in care trebuiesc puse in evidenta. Pentru ca, azi, nimic nu mai este gratis.


16''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Lun Sept 14, 2015 12:03 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Zilnic? Nu scade prea curand ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1439304863

17''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Lun Sept 14, 2015 12:10 pm

Eliza

Eliza
Admin

''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1439304863 Zilnic bataie? Cu drag ! ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 3689452044

https://citadella.forumgratuit.ro

18''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 1:37 pm

Eliza

Eliza
Admin

Inca un om care nu poate trai in lume fara iubire

Keanu Reeves: Nu pot trai in lume fara iubire

Aleg calea mea si pacat ca nu am gasit aceeasi intelegere in oamenii la care cel mai mult am sperat…

”Nu pot deveni o parte a lumii in care sotii isi imbraca sotiile ca pe niste femei usuratice, punand in vizor lucrurile care ar trebui sa fie pretuite. O lume in care nu exista conceptul de onoare si demnitate si te poti increde in oameni doar numai atunci cand spun” Promit!”. O lume in care femeile nu isi doresc copii, iar barbatii nu isi doresc o familie. In care fraierii se considera de succes stand la volanul unui automobil care apartine tatalui sau si oricine are un pic de influenta incearca sa iti demonstreze ca esti un nimeni. In care oamenii pretind cu ipocrizie credinta in Dumnezeu, stand cu sticla de alcool in mana, fara a fi cat de putin devotati religiei lor.

In lumea in care conceptul geloziei este rusinos, iar modestia este un dezavantaj. In care oamenii au uitat despre iubire, cautand doar cea mai buna optiune. O lume in care oamenii arunca toti banii pentru a-si repara masina la prima zgarietura, fara a economisi nici bani, nici timp, iar singuri arata atat de patetic, incat doar masina lor scumpa mai poate sa ascunda aceasta realitate.

In care tinerii cheltuie pe bautura banii parintilor, in cluburi de noapte, strambandu-se sub efectul unor sunete primitive, iar fetele se indragostesc de acesti fraieri. Cei care aleg o cale diferita automat sunt niste inapoiati si despoti. Aleg calea mea si pacat ca nu am gasit aceeasi intelegere in oamenii la care cel mai mult am sperat… “

MEREU AM SA FIU INDRAGOSTIT DE IUBIRE.

- Keanu Reeves

https://citadella.forumgratuit.ro

19''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 1:44 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Mda...Frumos!

20''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 2:22 pm

mihaela

mihaela

Eliza a scris:Inca un om care nu poate trai in lume fara iubire

Keanu Reeves: Nu pot trai in lume fara iubire

Aleg calea mea si pacat ca nu am gasit aceeasi intelegere in oamenii la care cel mai mult am sperat…

”Nu pot deveni o parte a lumii in care sotii isi imbraca sotiile ca pe niste femei usuratice, punand in vizor lucrurile care ar trebui sa fie pretuite. O lume in care nu exista conceptul de onoare si demnitate si te poti increde in oameni doar numai atunci cand spun” Promit!”. O lume in care femeile nu isi doresc copii, iar barbatii nu isi doresc o familie. In care fraierii se considera de succes stand la volanul unui automobil care apartine tatalui sau si oricine are un pic de influenta incearca sa iti demonstreze ca esti un nimeni. In care oamenii pretind cu ipocrizie credinta in Dumnezeu, stand cu sticla de alcool in mana, fara a fi cat de putin devotati religiei lor.

In lumea in care conceptul geloziei este rusinos, iar modestia este un dezavantaj. In care oamenii au uitat despre iubire, cautand doar cea mai buna optiune. O lume in care oamenii arunca toti banii pentru a-si repara masina la prima zgarietura, fara a economisi nici bani, nici timp, iar singuri arata atat de patetic, incat doar masina lor scumpa mai poate sa ascunda aceasta realitate.

In care tinerii cheltuie pe bautura banii parintilor, in cluburi de noapte, strambandu-se sub efectul unor sunete primitive, iar fetele se indragostesc de acesti fraieri. Cei care aleg o cale diferita automat sunt niste inapoiati si despoti. Aleg calea mea si pacat ca nu am gasit aceeasi intelegere in oamenii la care cel mai mult am sperat… “

MEREU AM SA FIU INDRAGOSTIT DE IUBIRE.

- Keanu Reeves
Foarte frumos si adevarat.. ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 95516491

21''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 2:38 pm

Oarecare

Oarecare

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
<<În biologie sau psihologie termenul „iubire” nu este clar definit, tocmai datorită complexității acestui sentiment emoțional. Până în prezent din punct de vedere științific s-a ajuns la rezultatele următoare:
   Neurobiologic s-a constatat că intensitatea biocurenților din anumite zone cerebrale devin mai active fără a putea localiza clar un centru nervos al iubirii în creier, acest fenomen este corelat cu modificări biochimice care determină reacțiile biologice care devin tot mai intense, influențând comportamentul, gândirea lucidă.
Astfel se poate vorbi de fenomene neuroendocrine sub coordonarea diencefalului, luând naștere în hipofiză opiate endogene (care determină starea de euforie). Din cadrul substanțelor mesagere a euforiei se pot aminti „dopamina”, „adrenalina” și „substanțele endorfine” care declanșează mai departe o producție de hormoni sexuali ca testosteron crescând apetitul sexual, care este stimulat și pe calea olfactivă prin „feromoni”, scăzând nivelul serotoninei (împreună cu adrenalina și noradrenalina sunt „monoamine”, hormonii de stres), reacții asemănătoare apar în cazuri de îmbolnăvire, ceea ce determină faptul că îndrăgostiții nu mai pot gândi normal (stare de drogare). Din statistici s-a observat că cea mai crescută rată a divorțurilor este după patru ani de căsnicie.>>
Singura mea intrebare si dupa 4 ani ce faci?

22''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 3:37 pm

mihaela

mihaela

De imbolnavesti la loc ,ca sa te indragostesti iar,deci si prin urmare eu nu ma mai fac bine...?voi ramane pe veci bolnava..!? ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1439304863

23''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 4:07 pm

Oarecare

Oarecare

mihaela a scris:De imbolnavesti la loc ,ca sa te indragostesti iar,
Probabil, esti sigura? ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 2472912774

24''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 4:27 pm

mihaela

mihaela

Nu...dar sper si eu... ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1643185034 ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1643185034

25''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Joi Oct 15, 2015 4:29 pm

Thea

Thea

Ies la pensie. ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 567169359

26''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Lun Oct 19, 2015 7:51 pm

zorro_

zorro_

nici eu nu pot sa traiesc fara iubire
imi iubesc catelul, portofelul, masina si chiar pe vecina ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1643185034


nu exista un sentiment mai placut ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 3753633880
Aaa, si inca ceva........iubirea practicata in forma continuata este ruda cu fericirea ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 567169359

27''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Lun Oct 19, 2015 7:54 pm

Thea

Thea

''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 2472912774 ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 3753633880 ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1145485058
Depinde la ce nivel erupe din tine.

28''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Lun Oct 19, 2015 8:11 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

De regula la nivel superior, inferior si dorsal ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1439304863

29''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Lun Oct 19, 2015 8:37 pm

Thea

Thea

Buna. ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 567169359
Te-am vazuuuuuut, tu esti Vulcanul ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 2472912774

30''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 Empty Re: ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' Lun Oct 19, 2015 8:46 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Undercover ''Nu pot sa traiesc fara dragoste...'' - Pagina 2 1439304863

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum