FORUM
CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

CITATE...mai mult sau mai putin celebre

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

+4
Constantin Alecu
mihaela
HBB
Eliza
8 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 9]

1CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty CITATE...mai mult sau mai putin celebre Lun Aug 03, 2015 4:47 pm

Eliza

Eliza
Admin

Rezumarea primului mesaj :

"Persoanele cele mai frumoase sunt cele care au cunoscut înfrângerea, suferinţa, lupta, pierderea şi au găsit drumul lor afară din adâncuri...Aceste persoane au o apreciere, o sensibilitate şi o înţelegere a vieţii, care le umple cu o compasiune ,blândeţe şi o profundă îngrijorare iubitoare...Oamenii frumosi, nu se nasc pur şi simplu!"

- Elisabeth Kubler Ross -

https://citadella.forumgratuit.ro

46CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Mier Sept 02, 2015 10:40 am

HBB

HBB

Sunt de acord cu fred folosoful! CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 3426663873

47CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Mier Sept 02, 2015 10:42 am

Cris

avatar
Vizitator

Eu inca nu ma pronunt CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 1344117554

48CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Mier Sept 02, 2015 11:01 am

HBB

HBB

Adica inca nu te-ai hotarat ce preferi, nu? Dragoste fara sex, sau sex fara dragoste.....Eu cred ca pe amandoua, in functie de circumstante. CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 1628320112 :24:

49CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Mier Sept 02, 2015 1:18 pm

Cris

avatar
Vizitator

Nu m-am hotarat cu ce sa incep. Dar cred ca pana la urma aleg clatita. Dupa voi si o tigara :4a:

50CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Mier Sept 02, 2015 3:00 pm

HBB

HBB

Sa ai pofta! :10:

51CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Lun Sept 07, 2015 2:18 pm

mihaela

mihaela

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

52CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Lun Sept 07, 2015 2:20 pm

mihaela

mihaela

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

53CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Lun Sept 07, 2015 2:56 pm

mihaela

mihaela

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

54CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Joi Sept 10, 2015 2:17 pm

Eliza

Eliza
Admin

Viaţa e ca o ploaie de sentimente... Niciodată nu poţi şti care picătură îţi va atinge sufletul... (zicala din popor)

https://citadella.forumgratuit.ro

55CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Joi Sept 10, 2015 2:51 pm

mihaela

mihaela

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

56CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Vin Sept 11, 2015 10:28 am

Constantin Alecu

Constantin Alecu

Numai  iubirile  pot  fi  tradate,  in  timp ce  dorintele esueaza singure in  insasi  implinirea  lor! - Octavian Paler

57CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Lun Sept 21, 2015 4:05 pm

Eliza

Eliza
Admin

''Intr-o vreme a inselaciunii generalizate, a spune adevarul, devine un act revolutionar !" - George Orwell

https://citadella.forumgratuit.ro

58CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Mier Sept 23, 2015 9:30 pm

Eliza

Eliza
Admin

In data de 23 septembrie 1939, la Londra, se stingea din viata Sigmund Freud. La 76 de ani de la moartea acestuia,  zece citate celebre de la parintele psihanalizei.


"Invata repede din greselile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate."

"Omul are nevoie de un vis pentru a suporta realitatea."

"Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei."

"Esti stapanul a ceea ce nu spui si sclavul a ceea ce vorbesti."

"Glumind putem spune orice, chiar si adevarul."

"Pericolul primordial in viata este sa-ti iei prea multe masuri de precautie."

"Daca vrei sa dobandesti puterea de a suporta viata, fii gata sa accepti moartea."

"O virtute care n-a fost testata nu e o virtute, ci o ipoteza."

"Visele sunt o reactie la tulburarea somnului produsa de un stimul."

"Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi e superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare."

https://citadella.forumgratuit.ro

59CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Vin Sept 25, 2015 12:46 am

Eliza

Eliza
Admin

Anul acesta este marcat centenarul Alan Watts. Watts a fost un filosof si scriitor american de origine britanica care a popularizat filosofia orientala in Occident.

Watts a scris peste 25 de carti si articole cu subiecte importante pentru religiile estica si vestica, fiind autorul lucrarii The Way of Zen (Calea Zen), unul dintre primele bestseller-uri despre budism. (Wikipedia)

1. „Lucrurile sunt asa cum sunt. Cand privim la Univers noaptea, nu facem comparatii intre stelele bune si stelele rele, nici intre constelatii aranjate mai bine sau mai prost.” - Alan Watts

De multe ori, Alan Watts a facut o multime de afirmatii in legatura cu sistemul lingvistic pe care il folosim. Cuvintele exista datorita contrastului cu alte cuvinte. Binele exista fiindca raul este in contrast. Alan Watts

Pentru Watts, felul cum oamenii au separat lingvistic binele si raul este fara sens, pentru ca in opinia lui nu exista negativ sau pozitiv. In sens ultim, totul este la fel, doar alte parti ale aceleiasi monede.

Ca sa traim viata deplin si fara restrictii, trebuie sa realizam ca fiecare experienta este doar o experienta si un proces de invatare. Daca in mod constant ne gasim doar de o singura parte a monedei, nu vom vedea niciodata viata asa cum este cu adevarat, o paleta de culori cu multe nuante si umbre.

2. „Nu venim pe aceasta lume; venim din aceasta lume, precum frunzele unui copac. ” - Alan Watts

Una dintre marile probleme ale societatii, arata Alan Watts este separarea omului de natura. Fiintele umane au tendinta de a se vedea ca extraterestri care vin pe Pamant.

Si de aceea, avem o constanta dorinta de a distruge, de a schimba si de a manipula natura. Dar noi uitam ca suntem la randul nostru natura si subiecti ai propriilor noastre acte de distrugere. Daca Pamantul moare, murim si noi…

3. „Fara viata si moarte si fara perpetua transformare a tuturor formelor de viata, lumea ar fi statica, fara ritm, fara dans, mumificata.” - Alan Watts

Fara nicio indoiala, ceea ce face ca aceasta lume asa fie o experienta atat de frumoasa este impermanenta si transformarea lucrurilor care o compun. Aceasta lume va avea mereu o curgere misterioasa si impredictibila. Totul se schimba si este necesar sa acceptam si sa traim cu aceasta realitate. Suntem organici in acesata lume si astfel, suntem supusi schimbarii. Nu ne putem opune naturii, trebuie sa admitem acest frumos dans.

https://citadella.forumgratuit.ro

60CITATE...mai mult sau mai putin celebre - Pagina 4 Empty Re: CITATE...mai mult sau mai putin celebre Vin Sept 25, 2015 1:05 pm

Eliza

Eliza
Admin

Le-as dovedi oamenilor cat gresesc gandind ca inceteaza sa iubeasca atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc numai cand inceteaza sa iubeasca - Gabriel Garcia Marquez

https://citadella.forumgratuit.ro

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 9]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum