FORUM
SANATATE - Pagina 2 Picgif10

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FORUM
SANATATE - Pagina 2 Picgif10
FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FORUM



Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

SANATATE

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

4 participanți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 6]

1SANATATE - Pagina 2 Empty SANATATE Joi Sept 03, 2015 2:51 pm

Eliza

Eliza
Admin

Rezumarea primului mesaj :

Cum ne mentinem santatea, experiente, sfaturi despre cum sa ne mentinem in forma optima.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://citadella.forumgratuit.ro

16SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Joi Oct 08, 2015 2:22 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Imi plac condimentele iuti, de fapt si foarte iuti.

17SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Joi Oct 08, 2015 2:25 pm

Eliza

Eliza
Admin

In mancare si mie, dar ceaiul ala nu stiu daca l-as putea bea.

https://citadella.forumgratuit.ro

18SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Joi Oct 08, 2015 2:26 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Poti. Nici nu ai idee cate poti...daca vrei.

19SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Joi Oct 08, 2015 6:17 pm

Thea

Thea

Bune si leacurile babesti uneori.
Eu pregatesc des supa clara de legume, asta insemnand ca legumele proaspete le pun la fiert curatate, spalate si crapate de-a lungul. In apa pun un strop de sare Himalaya, (nu de fite ci pentru ca intr-adevar este mai potrivita unei diete sanatoase decat sarea iodata ) , cateva boabe de piper, cativa catei de usturoi, ceapa, si un ardei din care gasesc mai iute. Odata legumele fierte, supa o strecor, legumele le consumam separat, eventual ca garnitura, dar si simplu, iar supa o bem din cani.
Sanatate curata SANATATE - Pagina 2 567169359

20SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Joi Oct 08, 2015 7:56 pm

Eliza

Eliza
Admin

Usor si sanatos. SANATATE - Pagina 2 381793374

https://citadella.forumgratuit.ro

21SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Vin Oct 09, 2015 7:37 am

Thea

Thea

Optim e sa ne mentinem sanatosi, dar daca totusi ne confruntam cu o boala, esential e sa ne odihnim destul, lasand creierul liber de multe obligatii si oferindu-i posibilitatea de a se ocupa de teritoriul bolnav.
Mintea, de obicei, are toate raspunsurile, sau le cauta, pentru a solutiona orice problema. Starea meditativa deschide mintea, aceasta fiind capabila de a accesa libraria universului, memoria cosmica, Akasha.
SANATATE - Pagina 2 567169359

22SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Vin Oct 09, 2015 3:26 pm

Thea

Thea

Potrivit German New Medicine (Noua Medicina Germana), o noua perspectiva medicala initiata de Dr. Ryke Geerd Hamer nu este o coincidenta cand ne simtim rau de la o raceala. Racelile sunt legate de evenimente din viata noastra. Sigur, sa ne spalam pe maini, sa ne administam vitamina C sunt obiceiuri bune pentru sanatate, dar de fapt bolile isi au originea in situatii stresante pentru noi.

German New Medicine (GNM) este o viziune foarte controversata care are o multime de critici dar in acelasi timp si o multime de adepti; este o noua viziune asupra medicinei, care a fost inaintata de Dr. Ryke Geerd Hamer. Potrivit acestuia, fiecare boala, inclusiv cancerul isi are originea intr-o experienta stresanta soc. Medicul a facut aceasta descoperire dupa ce el insusi a trecut printr-un soc – moartea fiului sau. In urma acestui eveniment a dezvoltat cancer la testicule. Apoi a inceput sa investigheze istoricul pacientilor lui si a observat ca toti au trecut prin evenimente stresante inainte ca bolile lor sa se manifeste. Apoi, investigand si alte boli, a aflat ca fiecare boala este controlata de zone specifice din creier care au legatura cu un „soc conflict”.

Noua medicina germana (German New Medicine) este bazata pe cinci legi biologice, care in opinia acestui medic se aplica in fiecare caz de boala:

1. Fiecare boala este cauzata de un conflict soc, care il acapareaza pe individ;
2. Fiecare boala are doua faze: faza conflict – activa si faza de vindecare;
3. Exista o corelatie biologica intre psihic, creier si organe;
4. Se refera la rolul microbilor in contextul evolutiei – microbii sunt indispensabili supravietuirii noastrea
5. Fiecare asa-zisa boala trebuie sa fie inteleasa ca un „program biologic al naturii care are sens”, creat spre a rezolva un conflict biologic neasteptat.

Raceala inseamna modul organismului de a se recupera dupa un soc cum ar fi un conflict cu cineva
Ca atunci cand alergi mult, pana cand ramai fara energie. Apoi, esti obosit, ai nevoie de apa si mancare si muschii te dor, avand nevoie sa isi revina dupa acea solicitare. In acelasi mod, un eveniment care creeaza stres, fie ca este emotional sau fizic, te poate aduce mai apoi in starea de recuperare, ca atunci cand simti toate simptomele asociate racelii.

Dupa ce conflictul stresant este rezolvat, corpul intra in faza de recuperare. In mod tipic, aceasta faza se poate produce in doua feluri. Prima – sa iti rezolvi problemele care te supara – sa vorbesti cu persoana care te-a suparat, sa iti repari masina, sau sa dai testul care iti dadea batai de cap. Dupa ce conflictul este rezolvat, corpul intra in proces de recuperare.

Al doilea mod in care intri in acest proces este acela cand corpul tau este atat de extenuat din cauza conflictului prin care ai trecut, astfel incat colapseaza din cauza stresului si presiunii pe care ai dus-o. Acesta este corpul tau care te forteaza sa te odihnesti, astfel incat sa reuseasca sa faca fata mai departe stresului.

Aceasta a doua varianta devine periculoasa in momentul cand, daca conflictul nu ajunge sa fie rezolvat, inseamna ca ne vom imbolnavi mereu.

Chiar daca acum ne simtim bine, ne putem afla in faza conflictului activ. De aceea trebuie sa invatam sa ne ascultam foarte bine corpurile, sa avem grija de noi si sa recunoastem atunci cand emotiile ne afecteaza. Nu iti mai ignora tristetea, anxietatea sau furia.

Pun-ti intrebari ca: Ce trebuie sa fac ca sa imi tin corpul si mintea in echilibru? Sau poate ai nevoie de compania unui prieten si de o atmosfera iubitoare.

Incercati sa va amintiti sau sa observati si voi daca exista, in istoricul personal, astfel de sabloane de manifestare ale bolilor. In cazul racelilor, care sunt foarte comune, este mai usor sa facem aceste observatii. Si in cazul tau, racelile au aparut in urma unui stres emotional destul de puternic?

23SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Lun Oct 12, 2015 2:24 pm

Eliza

Eliza
Admin

De ce ai pofte? Deficiente de nutritie care te fac sa mananci mai mult

Deficitul anumitor vitamine, minerale si antioxidanti poate genera pofta de mancare. Contrar credintei, daca nivelul calciului sau al magneziului este scazut, nu se va simti nevoie de a se consuma un iaurt sau orice alt aliment care ar putea contine aceste minerale, ci mai degraba se va opta pentru dulciuri. Iata ce deficiente va provoaca pofta de mancare.

Fier
Pofta de carne poate indica o carenta de fier. Drept urmare, asigura-ti doza optima de fier din produse din carne, dar nu numai: fructele uscate, semintele de dovleac, spanacul, orezul brun, germenii de grau, fulgii de ovaz, fasolea verde au un continut semnificativ de fier.

Calciu si magneziu
Stresul si consumul excesiv de zahar poate epuiza resursele de calciu si magneziu, intensificand poftele. De exemplu, nivelurile scazute de magneziu declanseaza pofta de ciocolata. De aceea, se recomanda consumarea produselor lactate, a sardinelor, somonului, semintelor de chia si susan pentru a restabili nivelul calciului in organism. Pentru magneziu, se recomanda: nuci, seminte, broccoli, migdale, peste, avocado, banane.

Omega 3
Lipsa acestor acizi grasi esentiali poate declansa pofta de branza. De aceea se recomanda, consumarea pestelui gras ca somon, sardine sau ton, a nucilor, semintelor de in, soia, fasole

Vitamina B
Aceasta clasa de vitamine este importanta, intrucat ajuta organismul pentru a face fata stresului. Vitaminele B1 si B5 mentin functionarea adecvata a glandelor suprarenale, iar vitaminele B6 si B9 ajuta in reglarea starii se spirit. Astfel, in perioadele stresante, organismul foloseste aceste vitamine mai repede, iar daca nivelurile vor fi insuficiente, vei fi predispus efectelor stresului, printre care supraalimentarea. De asemenea, cofeina, alcoolul si zaharurile rafinate genereaza niveluri scazute ale acestei vitamine in organism. Intrucat, vitamina B se regaseste intr-o serie de alimente se recomanda: fructe de mare, carne de pui, lactate, banane, cartofi, avocado, salate, oua, iaurt.

Zinc
Zincul este un mineral, care asemenea vitaminei B, tinde sa fie scazut in conditii de stres. Aceasta lipsa te va face sa adaugi mai multa sare sau mai mult zahar alimentelor. De aceea se recomanda o dieta bogata in surse animale (stridii, crab, ficat, carne de vita si miel), seminte (de dovleac sau de susan), nuci, linte, fasole.

Triptofan
Atunci cand se simte o nevoie constanta de a se consuma carbohidrati, organismul indica o carenta de triptofan. Aceasta este un aminoacid esential pentru o functionare optima a creierului, pe baza sa fiind sintetizat serotonina, care este cunoscuta ca influentand starea de spirit. Pentru a se evita instalarea anxietatii sau a proastei dispozitii, se recomanda alimentele bogate in acest aminoacid: lapte, oua, caju, banane, branza de vci, nuci, carne de curcan.

Crom
Pofta de dulciuri indica un deficit de crom, iar consumul acestora mai degraba inrautateste situatia decat sa o amelioreze. De aceea este indicat sa se consume alimente bogate in crom: ficat, carne de vita si de pui, oua, cereale integrale, broccoli, sparanghel, morcovi

https://citadella.forumgratuit.ro

24SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Lun Oct 12, 2015 2:25 pm

Eliza

Eliza
Admin

Vad ca nucile sunt in aproape toate recomandarile. Bine ca-mi plac, chiar foarte mult. SANATATE - Pagina 2 567169359

https://citadella.forumgratuit.ro

25SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Lun Oct 12, 2015 4:16 pm

mihaela

mihaela

Dar laptele si tuica la ce sunt bune..? SANATATE - Pagina 2 2384405845

26SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Lun Oct 12, 2015 6:26 pm

Thea

Thea

Am si eu o intrebare. De ce nu pot bea laptele dulce ?
Nimic nu imi provoaca o mai mare repulsie decat mirosul laptelui cald, ce sa mai si gust ca imi vars matele. Nu tin minte cand am baut lapte ultima data, in copilarie candva.
Iar produsele lactate imi plac, si pana si cafeaua mi-o beau cu lapte.

27SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Lun Oct 12, 2015 8:01 pm

mihaela

mihaela

De obicei laptele il beau rece de la frigider,iarna cand e frig il beau ferbinte,mie imi place foarte mult..

28SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Lun Oct 12, 2015 8:54 pm

Thea

Thea

M-am rezumat la produsele lactate care imi plac, nu mai e o problema, am rezistat atatia zeci de ani fara a bea lapte dulce, cred ca nu-mi va lipsi prea mult nici de acum incolo.

29SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Joi Oct 15, 2015 12:21 am

Eliza

Eliza
Admin

Conform hărţii de mai jos, vei şti exact unde trebuie să te masezi, ca să scapi de durere.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Când te doare ceva, medicamentele nu sunt singura opțiune pe care o ai pentru a alunga durerea insuportabila. Anumite puncte din palma ta sunt activate atunci cand este pusa presiune pe ele si astfel durerea anumitor organe dispare incetul cu incetul.
,Tratamentul” este simplu, trebuie sa pui degetul mare pe zona care reprezintă organul dureros si sa ții apasat pentru aproximativ 5-10 secunde. Apoi, ridica degetul pentru alte trei secunde, apoi apasa din nou. Repeta acest exercițiu timp de câteva minute, iar daca este nevoie, reia-l de cateva ori pe zi. Durerea va disparea iar tu nu vei mai avea nevoie de pastile.

https://citadella.forumgratuit.ro

30SANATATE - Pagina 2 Empty Re: SANATATE Joi Oct 15, 2015 12:26 pm

Vizitator

avatar
Vizitator

Anus? SANATATE - Pagina 2 1439304863

Continut sponsorizat



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum